E premte, 23 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut kritikon Zvicrën për ndalimin e mbulesës së fytyrës

Duhet lexuar

spot_img

Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut shprehu shqetësim të martën që Zvicra është vendosur të bashkohet me disa vende të tjera ku “diskriminimi aktiv i grave myslimane” është i ligjshëm, pasi votuesit zviceranë miratuan ndalimin e mbulesave të fytyrës si burkat dhe nikabet që veshin disa gra myslimane.

Në një referendum të dielën, votuesit zviceranë miratuan një masë për të ndaluar veshjen e burkave dhe nikabeve.

Sipas AP, Ravina Shamdasani, një zëdhënëse e zyrës për të drejtat, pranoi se ishte një “çështje përçarëse” dhe tha se gratë nuk duhet të detyrohen të mbulojnë fytyrat e tyre, por “përdorimi i ligjit për të diktuar atë që gratë duhet të veshin është problematik nga një perspektivë e të drejtave të njeriut”.

“Ndalimi ligjor i mbulesave të fytyrës do të kufizojë padrejtësisht lirinë e grave për të shfaqur fenë ose besimet e tyre dhe ka një ndikim më të gjerë në të drejtat e tyre njerëzore”, citohet të ketë thënë ajo para gazetarëve në një konferencë të rregullt të OKB-së në qytetin zviceran të Gjenevës.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

U vaksinua kundër COVID-19, Era Istrefi tregon se a ka ndonjë simptomë

Era ka marrë vaksinën e Pfizer. Këngëtarja e njohur Era Istrefi gjatë ditës së djeshme njoftoi se është vaksinuar kundër...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img