E martë, 2 Mars, 2021
No menu items!

VW Golf humb titullin më të shitur në Evropë

Duhet lexuar

Si të ndaheni me partnerin në formën më perfektë

T’i japësh fund një marrëdhënieje është e vështirë, sidomos kur të duhet edhe të përballesh me personin. Që ta...

Jo thjesht fjalë, Hysaj drejt PSG-së

Tashmë duke se koha e tij në Serie A përfundoi. Kontrata e Elseid Hysaj me Napoli do të skadojë...

Uji i ngrohtë dhe banane, kombinimi perfekt për mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës por shumë njerëz shpesh nuk kanë kohë të mjaftueshme për të...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Volkswagen Golf mund të humbë lehtësisht titullin e modelit më të shitur evropian këtë vit.

Sidoqoftë, Volkswagen nuk shqetësohet aspak. Përkundrazi, ata madje janë shumë të lumtur sepse investimet e tyre të mëdha në elektrifikim duket se janë paguar.

Volkswagen ID.3 filloi shkëlqyeshëm dhe përfundoi muajin e fundit të vitit të kaluar me një sukses të jashtëzakonshëm, sipas të dhënave të lëshuara nga JATO.

Golf ishte ende në vendin e parë me pak më shumë se 30 mijë kopje, por ID.3 doli në vendin e dytë, me vetëm dy mijë kopje më pak. Ai la pas Tesla Model 3, i cili përkundër rritjes me 11% me 24,567 njësi të shitura, zuri vendin e tretë. I katërti është Clio me rënien më të madhe nga modeli në top 10, ndërsa vendin e pestë e zë Peugeot 208. Do të përmendim këtu edhe Fiat 500, i cili arriti vendin e 9-të me një rritje prej 66%.

Tashmë është e qartë nga rezultatet se kërkesa për automjete të elektrizuara është rritur në mënyrë drastike në Evropë. Nëse llogarisim hibride plug-in, kërkesa u rrit me 147% në një vit dhe 1.42 milion kopje u shitën.

E përkthyer, kjo do të thotë që në baza vjetore, këto automjete kanë arritur një pjesë të tregut prej 12%. Dhe jo vetëm kaq, çdo makinë e katërt e shitur në Evropë ishte nga Volkswagen.

Pa dyshim, Evropa është gati për elektrifikim. Revolucioni ka filluar dhe mbreti absolut vitin e kaluar vjen nga Renault.

Me 99,261 regjistrime, Zoe, një makinë elektrike arriti një rritje prej 118% krahasuar me një vit më parë dhe u ngjit në fron si udhëheqësi i tregut.

Interesante, kërkesa për Tesla Model 3 ra me 9% për të përmbushur vendin e dytë dhe 85,713 njësi të shitura. Në vendin e tretë është VW ID.3 me 56,118 njësi të shitura.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Si të ndaheni me partnerin në formën më perfektë

T’i japësh fund një marrëdhënieje është e vështirë, sidomos kur të duhet edhe të përballesh me personin. Që ta...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -