E shtunë, 27 Shkurt, 2021
No menu items!

Vucic: Kemi probleme në Kosovë, duhet kthyer shërbimin e detyruar ushtarak në Serbi

Duhet lexuar

Këto janë gjëra që Hyundai i ri mund ti bëjë, kurse Tesla jo

Arritja e një makine të re elektrike pak më serioze do të thotë që shumë do ta krahasojnë atë...

The Guardian: “Europianët po i shmangen vaksinave”

Vaksinat anti-COVID janë një mrekulli mjekësore. Pas ujit të pastër, vlerësohet se vaksinat kanë shpëtuar më shumë jetë se...

ATK për rastin e “Subvencioni 2021”: Do t’i hetojmë të gjitha bizneset dhe personat e përfshirë

Nga aksioni policor “Subvencioni 2021”, që nisi të mërkurën në disa lokacione të Kosovës, janë arrestuar 21 persona deri...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic, pas takimit me përfaqësuesit e ushtrisë serbe ka biseduar edhe për kthimin e shërbimit të detyrueshëm ushtarak për qytetarët serbë, duke shtuar se është mjet më efikas për parandalimin e rreziqeve ndaj tyre, duke arsyetuar me ‘problemet në Kosovë e Metohi’ e në rajon.

Presidenti serb njoftoi se në muajt në vazhdim do të hapet një diskutim i hapur dhe i gjerë në publikun serb për këtë çështje.

“Do të bisedojmë para çfarëdo vendimi, pasi kjo ka anët e mira dhe të këqija” theksoi Vucic duke renditur shpenzimet e mëdha të një veprimi të tillë, nga 1.2 deri në 1.8 miliardë euro në vit të buxhetit të Serbisë.

Në anët pozitive ai renditi rrezikun që sipas tij i kërcënohet Serbisë nga siç i quajti ‘probleme’, si në Kosovë e në rajon por pa i emëruar duke shtuar se Serbia duhet të kujdeset për veten në atë kontekst.

“Ju e dini se çfarë probleme kemi në Kosovë e Metohi, kemi edhe probleme tjera rajonale, përfshi të tretin lloj të problemit, që kanë të bëjnë me grindjet e fuqive të mëdha, e ku ne jemi jo rrallë herë vendi mes të cilave interesat e tyre ballafaqohen” tha Vucic.

Vucic i mëshoi kësaj retorike më tej se Serbia qenka në rrezik të madh nga të tëra anët dhe vlerësoi se ushtria e Serbisë është faktor i stabilitetit dhe sigurisë e theksoi se është edhe faktor zmbrapsjeje të cilitdo që do të dëshironte të sulmonte vendin e tyre, pa emëruar këta armiq si zakonisht.

Serbia dhe Vucic është përballur me kritika si nga BE dhe nga SHBA për fushatën e armatosjes dhe ngritjes së gatishmërisë së forcave të tyre të armatosura si mjet për shtrëngim të fqinjëve e aspak siç pretendojnë se janë palë neutrale ushtarake.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Këto janë gjëra që Hyundai i ri mund ti bëjë, kurse Tesla jo

Arritja e një makine të re elektrike pak më serioze do të thotë që shumë do ta krahasojnë atë...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -