E diel, 18 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Vitamina D e rëndësishme në luftën kundër Covid-19

Duhet lexuar

spot_img

Një mungesë ose një nivel i ulët i vitaminës D në trup shoqërohet me forma më të rënda të sëmundjes, sipas një studimi të kryer në Itali mbi njerëzit që u shëruan nga kovida 19, shkruan e përditshmja “Sanita”, kushtuar stafit mjekësor.

Rezultatet e hulumtimeve të kryera bashkërisht nga Instituti i Lartë i Shëndetit dhe spitali Romak “Santa Andera”, tregojnë se njerëzit me koronavirus, të cilët kishin nivele të ulëta ose mungesë të vitaminës D në trup, kishin një rrjedhë më të rëndë të sëmundjes, më të fortë inflamacion, tendencë më e lartë për mpiksje të gjakut dhe forma të rënda të pneumonisë.

Calculatedshtë llogaritur që niveli i vitaminës D në trup është i ulët nëse është nën 10 nanogram (një nanogram korrespondon me 0.001 mikrogramë). Në studim, në pacientët që kishin nivele të ulëta të vitaminës D, u mat 6.5 përqind, ndërsa vlera normale ishte 13.5 përqind.

Vitamina D merret në trup përmes banjës së diellit dhe ushqyerjes, dhe roli i saj është i rëndësishëm për thithjen e fosforit dhe kalciumit.

“Tooshtë shumë herët për të thënë që vitamina D mund të luajë një rol të rëndësishëm në luftimin e covid 19 dhe zvogëlimin e vdekshmërisë nga infeksioni, por vitamina D sigurisht që mund të rekomandohet si një shtesë e dobishme për të gjithë pacientët”, përfundoi studimi në një revistë shkencore. “Respirator hulumtim “.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit sot kreu fluturimin e parё

TV Klan nga Shqipёria sot lajmёroi se ёshtё inauguruar Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit “Zayed-Flatrat e Veriut” si dhe është...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img