E hënë, 19 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Vitamina B12 – arma më e fortë në luftën kundër sëmundjeve të rënda

Duhet lexuar

spot_img

Vitamina B12 i përket një grupi vitaminash që trupi i njeriut nuk mund t’i prodhojë vetë.

Bimët nuk përmbajnë vitaminë B12, kështu që burimi kryesor i kësaj vitamine është ushqimi me origjinë shtazore.

Burimet e saj të mira janë peshqit, butakët, produktet e qumështit, mëlçia, veshkat, vezët, viçi, etj.

Si të zbulojmë që trupit i mungon vitamina B12?

Simptomat e mungesës së vitaminës B12: dëmtim i kujtesës, gulçim, zverdhje e lëkurës, qarkullim i dobët dhe ndryshime të humorit.

Simptomat nuk janë kritike, kështu që rrallëherë i kushtojmë vëmendje, por mungesa e vitaminave çon në zhvillimin e anemisë, e cila ndikon në gjendjen e përgjithshme emocionale.

Vitamina B12 përfshihet në proceset metabolike, hematopoieza, është pjesë e hormoneve veshkore dhe mbështet shumë funksione të tjera.

Si e ndihmon trupin tonë vitamina B12?

 • stabilizon gjëndrat mbiveshkor,

 • aktivizon proceset metabolike,

 • promovon thithjen e hekurit,

 • përmirëson funksionet riprodhuese të trupit,

 • mbështet funksionimin e sistemit nervor,

 • rrit numrin e qelizave të kuqe të gjakut,

 • ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut.

Shkencëtarët arritën në përfundimin se mungesa e B12 në trupin e nënës gjatë shtatzënisë çon në formimin e gabuar të mekanizmit për prodhimin e leptinës te fëmijët. Për sa i përket treguesve të përgjithshëm, mungesa e vitaminës B12 shprehet në mbipeshë te nënat, por përkundrazi, fëmijët lindin me peshë të ulët.

Leptina quhet edhe hormoni i ngopjes, i cili na ndihmon të kuptojmë kur jemi të ngopur. Nivelet e rritura të këtij hormoni çojnë në faktin se një person ndihet vazhdimisht i uritur, gjë që çon në shtim në peshë. Në këtë rast, jo vetëm që shtoni peshë, por edhe bini në grupin e rrezikut. Nivelet e tepërta dhe të larta të leptinës zhvillojnë rezistencë ndaj insulinës, e cila më pas do të çojë në zhvillimin e diabetit të tipit 2, shkruan KP.

Çfarë e shkakton mungesën e vitaminës B12?

Ka disa faktorë që ulin nivelin e vitaminës B 12 në trup:

 • vegjetarianizmi, sepse kjo vitaminë gjendet në produktet shtazore,

 • alkoolizmi shkatërron mëlçinë, e cila përmban rezerva vitaminash,

 • sëmundjet autoimune ndërhyjnë në përthithjen normale të lëndëve ushqyese,

 • sasi e madhe e kafes së konsumuar,

 • kontakt i vazhdueshëm me oksid nitrik,

 • mosha,

 • marrja e antacideve, metaforminave, frenuesve.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Taylor Swift në studio duke punuar për albumin tjetër

Taylor Swift tashmë është duke punuar shumё në albumin e saj të ri të ri-regjistruar. Megastari i muzikës pop...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img