E enjte, 30 Qershor, 2022
No menu items!
spot_img

Vinicius është ‘pasaporta e re’ e Bale

Duhet lexuar

spot_img

Gareth Bale është përsëri në Spanjë dhe po punon me Real Madridin, i etur për të qëndruar për sezonin 2021/22. Megjithatë, ekzistojnë disa pengesa, të tilla si fakti që Los Blancos po kërkojnë të heqin paga të larta nga librat e tyre dhe problemet e shkaktuara nga Brexit.

Klubet në Spanjë mund të kenë vetëm tre lojtarë jo-BE në skuadrat e tyre dhe ka dyshime mbi statusin e lojtarëve britanikë – si Bale – të cilët nënshkruan kontrata para se Britania e Madhe të largohej nga Bashkimi Evropian.

Po bëhen përpjekje për të siguruar marrëveshje të reja për lojtarët në një situatë të tillë, megjithëse Real Madridi e di që kjo nuk është në duart e tyre.

Pra, ata po kërkojnë një mënyrë për të siguruar që ata të mbulohen nëse Bale llogaritet si një lojtar jo-evropian, sepse Eder Militao , Rodrygo dhe Vinicius janë gjithashtu aktualisht pa pasaporta Evropiane.

Vinicius , megjithatë, ka aplikuar për kombësi të dyfishtë që nga përvjetori i tij dyvjeçar në klub. Dorëzimi i këtyre dokumenteve është vonuar për arsye të ndryshme, por ka besim në klub se ky proces burokratik ka mbaruar pothuajse.

Prandaj, Vinicius nuk do të llogaritej më si një lojtar jo-evropian dhe Bale mund të zinte atë vend nëse ishte e nevojshme dhe nëse ai qëndron në kryeqytetin spanjoll.

Militao dhe Rodrygo gjithashtu do të përpiqen të aplikojnë për kombësi të dyfishtë, por kjo do të ndodhë më vonë se aplikimi i Vinicius . Vinicius arriti në Real Madrid në vitin 2018, ndërsa dy brazilianët e tjerë erdhën në 2019.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo