E mërkurë, 21 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Videoloja Super Mario Bros shitet për çmim rekord në ankand

Duhet lexuar

spot_img

Super Mario Bros ёshtё një lojë portreti e cila prej se u prodhua nё vitin 1986 ka sjell variacione të shumta. Gjenerata e viteve tё 90-ta e njohin mё mirё kёtё lojё, por edhe ajo mё e re. Dёshira pёr tё pasur kёtё lojё nё posedim ёshtё e madhe, ajo nuk njeh barriera, njihet thёnia: “Kush nuk e don Super Mario Bros?!”.

Në kёtё lojё paraqiten dy vëllezër, Mario dhe Luigi, të cilët jetojnë në Mbretërinë e Kёrpudhave dhe akuzohen për shpëtimin e Princeshës Toadstool, e cila është rrëmbyer nga Bowser, mbreti i Koopa-s. Në lojë, lojtarët e drejtojnë Mario-n në një kërkim për të liruar princeshën dhe për të shpëtuar mbretërinë e Njerëzve të Kërpudhave. Ai lundron në tetë nivele të mbushura me kërpudha gjigante, breshka kërcënuese dhe pengesa të tjera të çuditshme. I kompletuar me një këngë me temë të njohur, Mario ka mbetur një karakter i popullarizuar në mesin e adhuruesve për dekada.

Lidhur me shitjen e kёsaj videoloje, kompania e ankandeve Heritage Auctions me qendër në Dallas e cila e drejtoi  shitjen e kёsaj kasete tha se kaseta nintendo ishte blerë si një dhuratë e Krishtlindjes në vitin 1986 por u la në një sirtar tavoline për 35 vjet. Nё kёtё ankand, kjo kasetё ёshtë shitur për 660,000 dollarë. Sipas pas një njoftimi për shtyp nga kjo kompani, kjo videolojё ёshtё thjeshtë më e paguara ndonjëherë.

“Kjo lojё ka qёndruar në fund të tryezës time të zyrës gjatë gjithë kohës që nga dita kur e bleva atë,” tha shitësi i paidentifikuar në lëshim. “Unë kurrë nuk kam menduar asgjë rreth saj.”

Çmimi prej 660,000 dollarësh përfshin shpёrblimin e blerësit dhe e thyen rekordin e mëparshëm për një kopje të lojës Super Mario Bros. Një kopje e vitit 1985 e lojës ishte shitur për 114,000 dollarë, e cila në atë kohë, ishte më e paguara ndonjëherë për një videolojë, sipas kompanisё Heritage Auctions, e cila gjithashtu e drejtoi  atë shitje.

Nga David Williams, CNN, videoloja e shitur nё ankand.

Por kjo nuk ёshtё e vetmja video lojë që solli para të mëdha në ankand. Një kasetё e vitit 1987 “Mega Man”  u shit për 144,000 dollarë, ndёrsa një blerës tjetёr pagoi  102,000 dollarë për një kopje të “Mike Tyson’s Punch-Out!! “.

Duhet theksuar se prania e Mario-s zgjerohet përtej botës së videolojërave, gjithashtu.

Në muajin mars, “Super Nintendo World” u hap në Universal Studios Japan në Osaka, Japoni. Vizitorët në këtë “botë” mund të ecin nëpër tubin e gjelbër të njohur në hyrje të parku, të eksplorojnë kështjellën e Princeshës Pjeshkё dhe të hanë burgerë brenda një kërpudhe gjigante, të gjitha me këngën me temë Mario-n që luan në sfond.SourceCNN
spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Familja që la gjithçka për të udhëtuar nëpër botë me një furgon: Nuk është punë të punosh një vit të tërë për dhjetë ditë...

Stabiliteti zakonisht mendohet si ajo që është e palëvizshme dhe konkrete, si psh. një shtëpi, një punë rutinë, sende...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img