E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Vaksinat e përhapura kundër COVID-19 në SHBA mund të mos nënkuptojnë fundin e kufizimeve të udhëtimit

Duhet lexuar

spot_img

Vaksinimi i pjesëve të mëdha të popullsisë amerikane është mbrojtja më e mirë kundër mutacioneve të COVID-19.

Megjithatë, Shtetet e Bashkuara, edhe nëse arrijnë “imunitetin e tufave”, kjo mund të mos jetë e mjaftueshme për të lejuar njerëzit të udhëtojnë nëpër botë pa kufizime.

Kjo pasi që, sipas Newsweek, përcjell Telegrafi, sjellja e një fundi të vërtetë të pandemisë do të kërkojë një përpjekje globale për vaksinimin sepse virusi që përhapet kudo jep hapësirë për mutacione.

Sipas mediumit në fjalë, vaksinat në masë të madhe besohet të jenë të efektshme deri më tani, por mundësia që dikush mund të shpëtojë nga vaksina dhe të mbahet në SHBA rrit mundësinë e nevojës për të mbajtur kufizimet e udhëtimit në vend derisa bota të vaksinohet.

“Nuk është një gjë e paarsyeshme të kërkosh që njerëzit ose të vaksinohen dhe ndoshta edhe të dalin negativë”, ka thënë Ruth McDermott-Levy, drejtor i Qendrës së Universitetit të Villanova për Shëndetin Global dhe Publik.

Mutacionet ndodhin kur infeksionet “egërsohen”, duke e bërë nevojën për të vaksinuar miliona amerikanë, sipas Dr. Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive.

Sa më shumë njerëz që marrin vaksinat kundër COVID-19 që janë tashmë të disponueshme, aq më pak njerëz të ndjeshëm ka për të gjetur mutacioni.

Sidoqoftë, ne jetojmë në një botë globale dhe viruset mund të udhëtojnë përtej kufijve

Nëse një person udhëton në një vend ku vaksinimet nuk janë të përhapura dhe një mutacion zë vend, ai mund të përfundojë në Amerikë.

Por “në një të ardhme ku [SHBA-të] janë vaksinuar, por të tjerët jo, ne mund të shohim një rritje të varianteve që mund të infektojnë, të shkaktojnë shpërthime këtu dhe vende të tjera të vaksinuara, duke kërkuar që ne të azhurnojmë vaksinat tona dhe të vaksinojmë të gjithë përsëri”, shpjegoi Dr. Ashish Jha, një dekan i Shkollës së Shëndetit Publik të Universitetit Brown. “Është skenari makth i një pandemie të pafund”spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img