E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Ushtria amerikane planifikon të dërgojë anije kozmike me fuqi bërthamore në hapësirë ​​në vitin 2025

Duhet lexuar

spot_img

Kontrata iu dha Blue Origin, kompanisë hapësinore të Jeff Bezos.

DARPA dëshiron të manovrojë më shpejt në hapësirë. Agjencia kërkimore e Departamentit Amerikan të Mbrojtjes ka dhënë një kontratë për këtë.

Ne jemi duke kërkuar për një makinë termike bërthamore duke përfshirë një anije kozmike që do të testohet në orbitë në vitin 2025.

Atomika e përgjithshme do të ndërtojë reaktorin dhe sistemin e shtytjes. Kompania e mbrojtjes Lockheed Martin supozohet të projektojë anijen kozmike. Në të njëjtën kohë, Blue Origin, kompania hapësinore e bosit të Amazon Jeff Bezos, do të projektojë një anije kozmike.

General Atomics do të marrë 22.2 milionë dollarë nga DARPA për këtë. Lockheed Martin merr 2.9 milionë dollarë, Blue Origin 2.5 milionë dollarë.

Programi për zhvillimin e anijes kozmike quhet DRACO (Rocket Demonstration for Agile Cislunar Operations).

Sipas DARPA, qëllimi është të zhvillojmë një anije kozmike që mund të manovrojë në hapësirën sublunare (midis tokës dhe hënës) aq shpejt sa automjetet ushtarake në tokë, ajër dhe ujë.

Një motor termik bërthamor mund të përparojë masivisht eksplorimin e hapësirës dhe të shkurtojë kohën e udhëtimit në Mars.

Sidoqoftë, meqenëse projekti vjen nga DARPA dhe anija kozmike është menduar për manovrim të shpejtë në hapësirën nën hënë, një qëllim luftarak duket më i mundshëm. Është e mundshme që një anije kozmike e tillë mund të sulmojë ose të mbrojë satelitët.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img