E diel, 7 Gusht, 2022
No menu items!
spot_img

Ushqimet e preferuara për syfyr

Duhet lexuar

spot_img

Per nje agjerim te lehte dhe te shendetshem,ju sugjerojme disa lloje ushqimesh te cilat na mbajne te ngopur pergjate tere dites dhe njekohesisht jane te shendetshme.

 • Ushqimet e pasura me proteina si gjeldeti(mish qure),mish pule,peshk.
 • Bollguri,sepse eshte i pasur me fibra, tretet me ngadale dhe njekohesisht na mban te ngopur.
 • Mollet gjithashtu preferohen per syfyr sepse kan sasi te madhe ujin,permbjane fibra dhe preferohet qe gjithemone para perfundimit te syfyrit te kafshojme ndonje molle.
 • Avogado eshte e mbushur me nutritient,pemrbna yndyrna te shendetshme,dhe vitamina te cilat ne bejne te ndihemi me energjike.
 • Bananeja permban sasi te madhe kaliumi,ndihmon ne zvoglimin e etjes.
 • Fasulja tretet me ngadale,mban te ngopur per nje kohe me te gjate.
 • Frutat dhe perimet kan sasi te madhe fibrash,kan sasi te madhe te ujit,dhe i bajne mie organizmit duke kompenzuar ato qe i mungojne gjate dites.
 • Orizi dhe makaronat(pastat) mund te na mbajne me energji deri ne syfyrin e ardhshem,kan fibra,karbohidrate.
 • Thjerrezat jan gjithasht te preferuara,jane te pasura me fibra,proteina dhe sasi te konsiderueshme mineralesh qe ndiojmen ne punen e muskujve pergjate gjithe dites.
 • Hurmat dhe fiqte jane shume te prefeuara,japin energjine qe na nevoitet,mbajne stomakun e n gjendje te lehte,si dhe nje gjume te rehatshem.
 • Vezet jane gjithashtu te pasura me proteina,jane te preferuara per nje dite te gjate agjerimi.
 • Frutat e thara si arrat,lajthite,bajamet jane burmie te medha te proteinave,kane kalori dhe preferohen te konsumohen per cdo iftare dhe syfyr.
 • Kosi gjithashtu ndihmon ne tretjen,redukton etjen,deh preferohet shume per syfyr.
 • Qumeshti sikurse edhe kosi,perveq se ndihmon ne reduktimin e etjes,jep energji,ka sasi te madhe te kalciumit.
 • Trangujt njihen si perimet me sasi me te madhe te ujit,ndihmon ne hidratimin e organizmit.
 • Shalqiri ka sasin me te madhe te ujit,eshte shume freskues dhe i pasur me vitamina.

Preferohet gjithashtu te shmangen ushqimet me shume sheqer,me shume krip,pijet me kofeine,ushqimet pikante,ushqimet e skuqura dhe me shume yndyre.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo