E diel, 7 Mars, 2021
No menu items!

UNESCO me rekomandime të reja të ashpra për Ohrin

Duhet lexuar

Nëntë viktima dhe 548 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit 9 persona të...

Fotografi e rrallë nga shkolla e parë shqipe në Korçë

Sot janë bërë plot 134 vjet që nga dita kur në qytetin e Korçës u hap Mësonjëtorja e Parë...

Zyrtari i LDK-së i reagon nënkryetarit të partisë: Lojë e ndyrë

Anëtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Naser Rugova, ka reaguar lidhur me deklaratën e nënkryetarit të partisë, Imri Ahmeti,...

Ohrit askush nuk mund t’i merr asgjë. Kështu mund të interpretohet shkurtimisht raporti i gjerë i UNESCO-s mbi gjendjen e trashëgimisë së mbrojtur natyrore dhe kulturore të rajonit të Ohrit, i cili është gati dhe u dërgohet institucioneve në vend. Disa ende nuk e kanë marrë, disa e kanë parë vetëm, ndërsa disa e kanë shqyrtuar atë në detaje. Dhe tani nuk ka më shpëtim nga e vërteta dhe realiteti. Nëse deri më tani kishte vend për të shmangur përgjegjësinë për arsye të ndryshme, nuk ka më hapësirë ​​për manovrim, shkruan “Nezavisen”.

Sipas informacionit, raporti në qindra faqe përmban kritikë serioze dhe, për ta thënë butë, të mprehtë kundër qëndrimit të shoqërisë sonë ndaj trashëgimisë kulturore dhe natyrore të mbrojtur botërore të rajonit të Ohrit. Një shuplakë e vërtetë ose realitet ballë për ballë. Siç mund ta shihni, raporti është realist, kritik dhe gjithçka por jo e favorshme, thonë burime të mirinformuara të cilët kishin njohuri për dokumentin e përgatitur nga UNESCO mbi gjendjen e vlerave të mbrojtura universale në rajonin e Ohrit.

Vërejtjet më të mëdha mbeten urbanizimi i tepërt, ndërtimet ilegale përgjatë bregdetit dhe në zonën e mbrojtur të qytetit, shfrytëzimi i mbivlerësuar i bregdetit, kolektori jofunksional, shqetësimi dhe shkatërrimi i mjedisit.

“UNESCO ka tërhequr vijat e kuqe përmes të cilave ata nuk do të tolerojnë më Ohrin”, thuhet në informacion.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nëntë viktima dhe 548 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit 9 persona të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -