E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

UEFA shpall formatin e ri për garat e klubeve, do të prezantohet nё sezonin 2024/2025

Duhet lexuar

spot_img

Faqja zyrtare e UEFA-s sot lajmёroi se reformat e UEFA-sё nё Ligёn e Kampionёve, Ligёn e Evropës dhe Ligën e Konferencës së Evropës arrijnё nё përfundim, dy vjet pas konsultimeve të gjera.

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s sot miratoi një format të ri për garat e saj të klubeve duke nisur nga sezoni 2024/2025.

Reformat vijnë pas një konsultimi të gjerë në kontakt me familjen e futbollit tё cilat morën mbështetjen unanime nga Bordi i ECA-sё dhe Komiteti i Garave të Klubeve UEFA (e pёrbërë nga një shumicë e përfaqësuesve të klubeve) të premten e kaluar.

Ndryshimet e bëra janë krijuar për të siguruar të ardhmen pozitive të futbollit evropian në çdo nivel dhe për të përmbushur nevojat në zhvillim të të gjithë akterëve të tij. Duke konfirmuar pa dyshim angazhimin e përbashkët për parimin e konkurrencës së hapur dhe meritës sportive në të gjithë kontinentin, qëllimi i përbashkët ka qenë gjithashtu të mbështesim ligat e brendshme.

Duke komentuar formatin e ri, Presidenti i UEFA-s Aleksander Čeferin, tha: “Ky format i ri mbështet statusin dhe të ardhmen e lojës së brendshme gjithashtu në të gjithë Evropën. Ai ruan parimin që performanca e brendshme duhet të jetë çelësi i kualifikimit dhe rikonfirmon parimet e solidaritetit përmes lojës dhe konkurrencës së hapur.”

“Ky format i evoluar do të mbajë ende gjallë ëndrrën e çdo ekipi në Evropë për të marrë pjesë në UEFA Ligёn e Kampionёve falë rezultateve të marra në fushë dhe do të mundësojë qëndrueshmëri afatgjatë, prosperitet dhe rritje për të gjithë në futbollin evropian, jo vetëm të një aleance tё vogël, të vetë-zgjedhur.”

“Futbolli është një thesar shoqëror dhe kulturor, i pasuruar me vlera, tradita dhe emocione të ndara në të gjithë kontinentin tonë. Si organ qeverisës dhe administratorë të përgjegjshëm të lojës evropiane, është roli i UEFA-sё të ruajë këtë trashëgimi duke udhëhequr zhvillimin e ardhshëm pozitiv të futbollit në Evropë për shoqatat, ligat, klubet, lojtarët dhe tifozët kombëtarë në çdo nivel.”

Vendime të mëtejshme në lidhje me çështje të tilla si ribalancimi i listës së hyrjes, datat e ndeshjeve, sistemi i takimeve, formati për finalet, koeficientët dhe shpërndarja financiare do të bëhen deri në fund të vitit dhe rregullimet e mundshme të formatit të aprovuar sot, mund gjithashtu të bëhen nëse e nevojshme.

Në të njëjtën kohë, UEFA gjithashtu do të riafirmojë angazhimin e saj të fortë financiar për të gjithë futbollin evropian dhe do të fillojë hapa për të siguruar që solidariteti më i madh financiar do të shpërndahet në një spektër më të gjerë të klubeve që nuk marrin pjesë në garat e klubeve UEFA. Kjo do të përforcojë themelin e fortë mbi të cilin është ndërtuar loja në Evropë.

UEFA gjithashtu do të hapë një dialog me të gjithë akterët përkatës me qëllim që të propozojë masa mbrojtëse dhe mbrojtje për shëndetin e lojtarëve nëpër gara në të gjitha nivelet – ka cituar faqja zyrtare.SourceUEFA
spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img