E diel, 18 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

“Uber” obligohet t’i paguajë 1.1 milion dollarë një gruaje të verbër

Duhet lexuar

spot_img

Kompania e taksive “Uber” është obliguar që t’i paguajë 1.1 milion dollarë një gruaje të verbër e cila ishte refuzuar të transportohej në 14 raste të ndryshme.

Lisa Irving ka deklaruar, se vozitësit e kësaj kompanie ishin në disa raste verbalisht abuziv ndaj saj dhe se e kanë ngacmuar atë për transportimin e qenit të saj, i cili e udhëzon atë për kryerjen e lëvizjeve.

Njëri prej shoferëve të taksit është akuzuar se e ka lënë në gjysmë të rrugës gruan e verbër duke i thënë se e ka dërguar në destinacionin e kërkuar.

Një arbitër i pavarur ka thënë se shoferët e Uber-it kanë bërë diskriminim ndaj gruas marrë parasysh gjendjen e saj.

Ndërkaq, Irving ka thënë se sjelljet e këqija të shoferëve kishin vazhduar pavarësisht se është ankuar disa herë tek kompania.

Ndërkohë, kompania ka thënë se nuk është përgjegjëse për këto veprime duke argumentuar se shoferët më shumë e kanë statusin e kontraktorëve sesa të të punësuarve të kompanisë.

Kjo nuk është hera e parë që “Uber” përballet me akuza nga komuniteti i të verbërve.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit sot kreu fluturimin e parё

TV Klan nga Shqipёria sot lajmёroi se ёshtё inauguruar Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit “Zayed-Flatrat e Veriut” si dhe është...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img