E premte, 15 Janar, 2021
No menu items!

Tri ushtrime të thjeshta që luftojnë tensionin e lartë të gjakut

Duhet lexuar

Rimëkëmbja ekonomike – ndahen 3 milionë euro për sektorin e gastronomisë, rriten pensionet për tre muaj

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se në mbledhjen e Qeverisë është marrë vendim se si...

Zgjatet orari i lëvizjes për qytetarët, për gastronominë dhe qendrat tregtare

Qeveria e Kosovës ka miratuar propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë për lehtësimin e masave antiCovid. Në vendimin e marrë nga...

Kamionët nga Kosova nuk po lejohen të futen në Serbi, transportuesit po pësojnë humbje të mëdha

Serbia nuk po lejon kompanitë transportuese nga Kosova që të hynë në territorin e saj me tabelat me regjistrimin...

“Stresi aktivizon hormonet që rrisin presionin e gjakut”, tha Sandra Tsai, kardiologe në Universitetin e Stanford School of Medicine.

“Stresi kronik mund ta ndalojnë trupin nga kthimi në nivelet e pushimit, të cilat mund të kontribuojnë në zhvillimin e hipertensionit”, vazhdoi ajo.

Por ushtrimet që përfshijnë frymëmarrje të thellë dhe gjimnastikë, si joga, mund të përmbysin efektet. “Frymëmarrja e ngadaltë dhe e thellë ul presionin e gjakut”, shpjegon Dr. Tsai. Shkencëtarët e Harvardit zbuluan se 30 minuta ushtrim i moderuar tri herë në javë ul presionin e gjakut si dhe ilaçet.

Për të marrë përfitimet, ndiqni shembullin e Vivian Del Castillo dhe provoni këto ushtrime të buta gjatë gjithë javës.

Më poshtë gjeni të ilustruara tre ushtrimet:

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

- Advertisement -

Lajmet e fundit

Rimëkëmbja ekonomike – ndahen 3 milionë euro për sektorin e gastronomisë, rriten pensionet për tre muaj

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se në mbledhjen e Qeverisë është marrë vendim se si...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -
Enable referrer and click cookie to search for pro webber