E enjte, 11 Gusht, 2022
No menu items!
spot_img

Tri firmat e vaksinave kundër Covid-19 zotohen se do të ofrojnë 3.5 miliardë doza “pa fitim” për vendet e varfra

Duhet lexuar

spot_img

Pfizer, Moderna dhe Johnson & Johnson thanë në një samit shëndetësor të G20 të premten se ata do të furnizojnë rreth 3.5 miliardë doza vaksinash “pa fitim” në vendet me të ardhura të mesme dhe të ulëta këtë dhe vitin tjetër.

Sipas medieve të huaja, gjiganti i farmacisë amerikane Pfizer do të japë dy miliardë doza “gjatë 18 muajve të ardhshëm”, duke përfshirë një miliard në vitin 2021, tha kryetari dhe shefi ekzekutiv Albert Bourla.

Ndërsa shefi ekzekutiv i Moderna, Stephane Bancel njoftoi “deri në 95 milionë doza” për vitin 2021 dhe “deri në 900 milionë” për vitin 2022, përfshirë përmes programit të ndarjes së vaksinave Covax.

Veç këtyre, Paul Stoffels, nënkryetar dhe zyrtar kryesor shkencor i Johnson & Johnson, tha se kompania kishte një marrëveshje me Covax për deri në 200 milionë doza në vitin 2021 dhe po diskutonte “furnizimin e mundshëm të 300 milionë dozave shtesë … për një total të kombinuar deri në 500 milionë doza”.

Udhëheqësit e ekonomive më të mëdha në botë filluan një samit global shëndetësor të premten, ku prodhuesit e ilaçeve pritej të premtonin furnizime me çmime të ulëta të vaksinave për vendet e varfra për të ndihmuar në përfundimin e pandemisë Covid-19.

Grupi i 20 kombeve (G20) dukej i vendosur të kërkonte licencim vullnetar dhe transferime të teknologjisë për të mundësuar një rritje të shpejtë të prodhimit të vaksinave, por do të shmangë një shtytje nga Shtetet e Bashkuara dhe kombet e tjera për të hequr dorë nga patentat e vlefshme për vaksina.

Bashkimi Evropian do të premtojë gjithashtu të krijojë qendra prodhuese të vaksinimit në Afrikë, e cila përballet me mungesë të dozave.

Ngjarja një ditore virtuale, e organizuar nga presidenti i G20, Italia, si dhe Komisioni Evropian, është konsideruar si samiti i parë i madh që përqendrohet në mënyrat për të kapërcyer krizën shëndetësore, e cila ka vrarë miliona njerëz, dhe për të parandaluar fatkeqësi të tilla në të ardhmen.

“Ndërsa përgatitemi për pandeminë tjetër, përparësia jonë duhet të jetë sigurimi që të gjithë së bashku të kapërcejmë atë aktuale. Ne duhet të vaksinojmë botën dhe ta bëjmë atë shpejt”, ka thënë kryeministri italian Mario Draghi në një fjalim hapës.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo