E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Tre vende ku graviteti nuk ‘ekziston’

Duhet lexuar

spot_img

Një djalë i quajtur Matt, poston rregullisht fakte shkencore në profiling e tij në “TikTok”. Ai ka habitur së fundmi pasi ka treguar tre vendet ku graviteti ‘nuk ekziston’.

Fillimisht, ai ka publikuar një video në Digën Hoover në Kanionin e Zit ë lumit Colorado,ku tregon se si uji që derdhet nga një shishe plastike nuk bie poshtë, por shpërndahet lart, duke sfiduar kështu graviteti. Ai shpjegoi se kjo ndodh për shkak të rrymës së ajrit që vjen nga ujëvara e digës.

Më pas, foli për një vend mister në Kaliforni. Në atë vend, një top rrotullohet përpjetë në vend të tatëpjetë, por Matt, thotë se kjo mund të shpjegohet me një iluzion visual.

“Pemët rreth shtëpisë përbëjnë një pikë horizonti, por shtëpia është e anuar”, ka thënë ai.

Ndërkohë, në Islandë, ndodhet një ujëvarë e quajtur “ujëvara e përmbysur”, një ujëvarë ku uji në vend që të zbresë poshtë, shkon lart.

“Ashtu si diga Hoover, edhe kjo ndodh për shkak të rrymës ekstreme të ajrit”, thotë ai.

Video
https://www.youtube.com/watch?v=Gw8Cmw9Npnk

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img