E martë, 9 Mars, 2021
No menu items!

Tre skenarët se si mund të zhvillohet edicioni i sivjetmë i Eurovisionit

Duhet lexuar

9,782 raste aktive me 1,655 të vdekur nga coronavirusi në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 73.635 raste nga 332.713...

Për 24 orë policia gjobiti 557 qytetarë për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë

Qytetarët të cilët nuk janë duke i respektuar masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e...

Dyshimet për manipulime shtyjnë certifikimin e rezultatit zgjedhor

Qendra e Numërimit dhe Rezultateve (QNR) i është kthyer sërish punës të hënën pasdite, pak orë pasi Paneli Zgjedhor...

Organizatorët e Eurovisionit kanë përjashtuar mundësinë e mbajtjes së festivalit në formatin e plotë të drejtpërdrejtë pa distancime shoqërore kur ngjarja e këtij viti do të vihet në skenë në maj.

Ata thanë se ishin ende duke peshuar mënyrën më të mirë për të vënë në skenë shfaqjen dhe janë “të vendosur por realistë”.

Garuesve tashmë u është kërkuar të prodhojnë një shfaqje “live në kasetë” përpara konkursit.

Videot do të përdoren nëse artistët nuk mund të udhëtojnë për shkak të pandemisë, ose detyrohen të bëjnë karantinën në vendin e ngjarjes.

Eurovision 2021 do të zhvillohet në Roterdam pasi Holanda fitoi konkursin në vitin 2019 me artistin Arcade. Ngjarja e vitit të kaluar u anulua për shkak të pandemisë.

“Konkursi i Këngës Eurovision patjetër do të bëjë kthimin e tij të mirëpritur këtë maj pavarësisht nga pandemia, por, në rrethanat mbizotëruese, është për fat të keq e pamundur të mbajmë ngjarjen në mënyrën siç jemi mësuar”, tha mbikëqyrësi ekzekutiv Martin Österdahl.

“Eurovision ‘patjetër’ do të shkojë përpara”, thotë Norton

Kush garon?

Të 41 vendet që ishin planifikuar të garonin në vitin 2020 do të kthehen, ashtu si shumë nga garuesit që supozohej të merrnin pjesë vitin e kaluar. Sidoqoftë, të gjithë artistëve do t’u kërkohet të interpretojnë një këngë tjetër.
Kandidatët që kthehen përfshijnë Lesley Roy të Irlandës dhe Daði Freyr të Islandës, të cilët janë cilësuar si favoritë për ta fituar.

BBC ende nuk ka zbuluar se kush do të përfaqësojë Mbretërinë e Bashkuar, por garuesi i vitit të kaluar, James Newman, ka thënë më parë se ai është i etur të kthehet.

“Unë kam thënë që dua ta bëj atë”, i tha ai BBC Radio 1 vitin e kaluar. “Për mua, është sikur dua të përfundoj atë që fillova”.

Çfarë ndodh më pas?

Vitin e kaluar, Eurovisioni shpalli katër “skenarë” për mënyrën se si mund të zhvillohej konkursi, duke filluar nga një shfaqje e arenës në shkallë të plotë me një audiencë, në një ngjarje virtuale.

Të mërkurën, Eurovisioni njoftoi se “Skenari A”, i cili do të përfshinte “një vend të mbushur plot”, ishte përjashtuar.

Skenarët e Eurovisionit

Skenari B do të thotë se mund të ketë akoma një shfaqje të distancuar nga shoqëria, me një audiencë të reduktuar dhe pjesëmarrës që performojnë në arenën ‘Ahoy’ të Roterdamit. Masa të rrepta të shëndetit dhe sigurisë, përfshirë testimin e shpeshtë të Covid, do të duhej të ishin në vendin ku supozohet të zhvillohet shfaqja.

Për skenarin C, të gjitha shfaqjet do të luhen “live në kasetë” me prezantuesit që drejtojnë shfaqjen nga Rotterdamit. Aktet e intervalit gjithashtu do të luanin drejtpërdrejt nga arena në një audiencë të reduktuar. Opsioni përfundimtar do të ishte për një konkurs plotësisht virtual, pa audiencë.

Organizatorët thonë se ata aktualisht “po përqendrojnë përpjekjet e tyre” në opsionin B “ndërsa mbajnë realisht opsionet e zvogëlimit në tryezë për javët në vijim”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

9,782 raste aktive me 1,655 të vdekur nga coronavirusi në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 73.635 raste nga 332.713...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -