E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Top 10 veturat elektrike më të kërkuara në BE

Duhet lexuar

spot_img

Pjesa e tregut e automjeteve elektrike në BE vazhdon të rritet në 2021.

Në vitin 2019, makinat me bateri përbënin 3.4% të të gjitha automjeteve të pasagjerëve të regjistruar rishtas në Bashkimin Evropian.

Dhe në vitin 2020, pjesa e tyre e tregut u rrit në 9.7% ndërkohë që në mars të vitit 2021, ajo u rrit në 16% të shitjeve totale në BE.

Një nga arsyet për këtë rritje duhet të gjendet në ofertën më të lartë të EV krahasuar me vitet e mëparshme, dhe sigurisht që është domethënëse që Volkswagen Group ka lëshuar në treg disa vetura të reja elektrike, më e volitshmja prej të cilave është VW ID.3.

Sidoqoftë, makina elektrike më e shitur në BE në mars 2021 (pa llogaritur tri vendet Balltike dhe Luksemburgun) ishte Modeli 3 i Tesla-s. 23,616 prej këtyre automjeteve u janë dorëzuar klientëve atë muaj.

Ajo pasohet nga Hyundai Kona EV (5,650 njësi) dhe Renault Zoe (5,373).

Pesë të parat gjithashtu përfshinin dy Volkswagen-ë elektrikë – ID.3 dhe ID.4.

Shikoni listën e plotë të top-10 më poshtë.

1 Tesla Model 3
2 Hyundai Kona elektrike
3 Renault Zoe
4 ID e VW.3
5 ID e VW.4
6 Nissan Leaf
7 VW e-Up!
8 Kia e-Niro
9 Peugeot e-208
10 FIAT 500 elektrike.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img