E diel, 18 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Testi i inteligjencës së shpejtësisë prej vetëm 3 pyetjeve

Duhet lexuar

spot_img

Le të kontrollojmë shpejt inteligjencën. Lexoni këto 3 enigma, mendoni me kujdes dhe zgjidhini ato.

Lexoni zgjidhjet në fund të tekstit.

1. Kush e vodhi unazën?

Nicole shkoi në stacionin e policisë dhe raportoi vjedhjen e unazës së vjetër. Kur policia erdhi në shtëpinë e saj, ata vunë re një rrëmujë të madhe në shtëpi dhe një dritare të thyer. Gjurmët e këmbëve janë të dukshme në qilim, por nuk kishte asnjë shenjë tjetër të vjedhjes. Të nesërmen, policia arrestoi Nicole për mashtrim.

Pse?

2. Misteri i një bodrumi bosh

Andy është në një bodrum me sipërfaqe dheu, dhe gjithashtu vetëm me një dritare që është vendosur shumë lart. Ekziston edhe një lopatë në bodrum, dhe Andy ka dy ditë kohë për të shpëtuar nga bodrumi. Nuk ka kohë të mjaftueshme për të gërmuar tunele.

Si mendoni se ai arriti të shpëtonte?

3. Pije helmuese

Mariah dhe Anna shkuan për të pirë. Ato porositën të njëjtat pije, Anna ishte shumë e etur dhe piu menjëherë të sajën, ndërsa Maria e piu ngadalë.

Cila pije u helmua nëse vetëm Maria sëmuret?

Përgjigjet:

1. Sapo policia arriti në vendin e krimit, ata e dinin se Nicole e kishte bërë këtë vetë. Xhami i dritares së thyer ishte në pjesën e jashtme të shtëpisë, që do të thotë se ishte thyer brenda shtëpisë.

2. Andy përdori një lopatë për të grumbulluar dheun nën dritare dhe kështu arriti ta arrijë atë dhe të dalë jashtë.

3. Helmi ishte në akull dhe ndërsa Anna piu pije menjëherë, akulli nuk kishte kohë të shkrihej.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit sot kreu fluturimin e parё

TV Klan nga Shqipёria lajmёroi se sot ёshtё inauguruar Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit “Zayed-Flatrat e Veriut” si dhe është...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img