E enjte, 4 Mars, 2021
No menu items!

Testi i Harvardit i vitit 1869: Një numër i vogël njerëzish saktësisht mund t’i përgjigjen kësaj pyetjeje

Duhet lexuar

“Kur kanë 3 vajza duan një djalë”/ Gjinekologia zbulon cilat gra kryejnë më shumë aborte selektive

Mjekja e njohur obstetër-gjinekologe, Enriketa Kroi foli për abortet selektive duke thënë se bëhen më së shumti nga gratë...

Ter Stegen ekspert i penalltive, pritja e shtatë e tij prej që është te Barca

Marc-Andre ter Stegen tregoi edhe një herë se është ekspert kur është në pyetje pritja e penalltive, duke pritur...

Suspendohet polici Fadil Kadriaj, që plagosi dy qytetarë në Dragash

Fadil Kadriaj është zyrtari policor i cili sot pasdite dyshohet se ka plagosur dy qytetarë pas një mosmarrëveshje rreth...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Lexoni me kujdes detyrën dhe përpiquni t’i jepni përgjigje të saktë

Universiteti i Harvardit i njohur në botë prej shumë vitesh, është njëri prej universiteteve më prestigjioze dhe me cilësi më të lartë sa i përket çështjes së arsimit.

Disa nga mendjet më të mëdha të kohës së sotme kanë qenë pikërisht studentë të Harvardit.

A mundeni ju ta zgjidhni këtë detyrë?

Një ndihmë e vogël – do të jetë më e lehtë për ju nëse e vendosni ekuacionin vizualisht.

Gjykuar sipas një kanali në YouTube, kjo detyrë algjebre e vitit 1869 është përfshirë përsëri në këtë provim pranues:

“Një burrë ka blerë një orë, një zinxhir dhe një varëse për 216 dollarë. Ora dhe varësja bashkë kushtojnë tri herë më shumë se zinxhiri, ndërsa zinxhiri dhe varësja kushtojnë sa gjysma e orës. Sa kushtojnë secila veç e veç?”

Përpiquni ta zgjidhni këtë detyrë dhe përgjigjja e saktë ju pret poshtë fotos.

Përgjigja e saktë është 144, shih në video se si kanë arritur deri te ajo zgjidhje:

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Kur kanë 3 vajza duan një djalë”/ Gjinekologia zbulon cilat gra kryejnë më shumë aborte selektive

Mjekja e njohur obstetër-gjinekologe, Enriketa Kroi foli për abortet selektive duke thënë se bëhen më së shumti nga gratë...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -