E mërkurë, 19 Janar, 2022
No menu items!
spot_img

Tesla bëhet me stacionin e parë solar për mbushjen e veturave elektrike

Duhet lexuar

spot_img

Prodhuesi i veturave elektrike Tesla, ka njoftuar se ka hapur stacionin e parë për mbushje të veturave elektrike në Kinë, e cila funksionon me panele solare dhe që ka hapësirë për “ruajtjen” e energjisë.

Stacioni për mbushjen e veturave elektrike Lasa, do të prodhojë energji nga rrezet e diellit, ka njoftuar kompania në postimin e saj në rrjetin social Weibo.

“Gjatë vitit 2016, Tesla u fut në sektorin e biznesit solar me blerjen e kompanive si SolarCity me seli në Kaliforni që kapi vlerën e 2.6 miliardë dollarëve, duke theksuar që synon të zhvillojë kompaninë e tij në fushën e energjetikës”, thuhet ndër tjera në kumtesë.

Kompania SolarRoof që merret me prodhimin e energjisë elektrike, që duket ngjashëm me sistemin e paneleve mbi kulme, ka “rezervuare” për mbledhjen e energjisë që akumulohet nga panelet solare.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo