E hënë, 8 Mars, 2021
No menu items!

Telefoni i parë i paraqitur me portën HDMI

Duhet lexuar

Bëhen ​10 vjet nga nisja e dialogut teknik Kosovë-Serbi

Bisedimet teknike në mes Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, kanë filluar më 8 mars 2011. Deri te...

​“Kundër patriarkatit që vret”, sot marsh në Prishtinë

Me moton “Marshojmë kundër patriarkatit që vret” këtë vit në Kosovë do të shënohet Dita Ndërkombëtare e Gruas. Kolektivi “Marshojmë...

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Gruas

Sot shënohet 8 Marsi – Dita Ndërkombëtare e Gruas, e njohur edhe si Dita e Nënës. Kjo ngjarje zë fill...

Sony ka prezantuar një telefon të ri dhe është një pajisje që nuk e kemi parë më parë.

Çmimi i modelit Sony Xperia Pro është 2,500 dollarë, të cilin ata u përpoqën ta justifikonin me një tipar unik – aftësinë për t’u lidhur përmes kabllos HDMI. Gjegjësisht, Xperia Pro ka pak a shumë të njëjtat karakteristika si Sony Xperia 1 II, telefoni i tyre më i mirë deri më tani, kështu që duket sikur vetëm porti HDMI “vlen” një shtesë prej 1,000 dollarësh.

Për të qenë plotësisht i drejtë, Sony Xperia Pro ka pak më shumë RAM dhe hapësirë ​​ruajtje sesa modeli Xperia 1 II, si dhe pajtueshmërinë 5G.

Portat HDMI në telefona nuk janë një koncept i ri. Shumë prodhues kanë eksperimentuar me shtimin e portave të daljes HDMI në fillim të viteve 2010, duke përfshirë Samsung, Nokia, Blackberry dhe madje edhe vetë Sony.

Kjo prirje përfundimisht u ndal, sepse teknologji të tilla si Google Chromecast e bënë më të lehtë transferimin e mediave nga telefoni pa nevojën e kabllove ose portave, raporton porti Ars Technica.

Sony tregon se ky është telefoni i parë që përfshin këtë lloj porti HDMI.

Me këtë model, Sony duket se po “synon” krijuesit e videove, duke sugjeruar që ata të përdorin telefonin e bashkangjitur në kamera si një ekran të drejtpërdrejtë, ose ta përdorin atë drejtpërdrejt për të transmetuar video HD në internet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Bëhen ​10 vjet nga nisja e dialogut teknik Kosovë-Serbi

Bisedimet teknike në mes Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, kanë filluar më 8 mars 2011. Deri te...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -