E hënë, 8 Mars, 2021
No menu items!

Të përzierat, dhembja e kokës, konfuzioni… Si të dimë që kemi pirë shumë ujë?

Duhet lexuar

McLaren F1 që u prodhua në vetëm 64 kopje shitet për 15 milionë dollarë

Një vepër arti nga një makinë. McLaren F1 u prodhua në vetëm 64 kopje dhe një i tillë shitet aktualisht...

Zvicra ndalon mbulimin e fytyrës, vjen reagimi i myslimanëve

Zvicra votoi ngushtë në një referendum për të ndaluar gratë të veshin burka ose veshjet që mbulojnë fytyrën në...

MC Kresha dhe Lyrical Son lansojnë këngën e re “Criminal Immigrant”

Dyshja e njohur, MC Kresha dhe Lyrical Son, janë ndër më të dashurit për publikun shqiptar. Ata tashmë e kanë...

E dimë të gjithë shumë mirë që uji na është i domosdoshëm, mirëpo a e dini që me pirjen e ujit mundeni edhe ta teproni?

Uji na ndihmon të ruajmë temperaturën e trupit, të krijojmë pështymë dhe të qarkullojmë lëndë ushqyese

Mirëpo, pirja e tepërt e ujit, p.sh., një litër brenda një ore, mund të çojë deri në një sërë kundërshtish.

Është një gjendje e cila quhet hiponatremia, është gjendje tejet serioze e shkaktuar nga tepria e ujit, në raste të rralla edhe fatale.

Pra, maturia dhe dëgjimi i trupit tuaj është thelbësore

1. Të përzierat

Kur ne konsumojmë shumë ujë, qelizat në trurin tonë mund të fillojnë të fryhen. Kjo rrit presionin në kokë. Kjo rrit presionin në tru, shfaqen të përzierat dhe vjellja

2. Duart dhe këmbët e fryra

Një sasi e madhe uji, e kombinuar me ushqime shumë të kripura, mund të çojë në mbajtjen e ujit, të njohur si edemë. Në këtë rast, niveli i natriumit në trupin tonë është shumë i lartë dhe uji i pijshëm mund të shkaktojë ënjtje.

3. Barku i fryrë

Nëse pini shumë ujë mund të ndieni fryrje stomaku sikur të kishit ngrënë disa vakte të mëdha. Gjithashtu, nëse pini ujë shpejt, mund të merrni shumë ajër dhe kjo krijon një ndjenjë të ngopjes, por kjo është, sigurisht, e gjitha vetëm e përkohshme, ndjenja do të kalojë shpejt.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

McLaren F1 që u prodhua në vetëm 64 kopje shitet për 15 milionë dollarë

Një vepër arti nga një makinë. McLaren F1 u prodhua në vetëm 64 kopje dhe një i tillë shitet aktualisht...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -