E shtunë, 25 Mars, 2023
No menu items!
spot_img

Të paktën 100 indianë të vdekur shkaku i rrëshqitjes së dheut pas reshjeve të mëdha

Duhet lexuar

spot_img

Të paktën 100 njerëz kanë vdekur në rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga shirat në Indinë perëndimore, thanë autoritetet sot, dhe gati 40 njerëz janë zhdukur në zonën Raigad të Maharashtra, në jug të kryeqytetit financiar Indian Mumbai.

“Të paktën 35 deri në 40 njerëz janë ende të bllokuar nën rrëshqitjet e dheut dhe ne po përpiqemi t’i shpëtojmë ata”, tha një zyrtar lokal.

Në pjesë të tjera të shtetit, të paktën 15 njerëz janë renditur gjithashtu si të zhdukur.

Niveli i ujit u rrit me 3.5 metra në pjesë të Chipluna, një qytet i vendosur rreth 250 kilometra nga Mumbai, pas 24 orësh reshjesh të vazhdueshme që bënë që Lumi Vashishti të dilte nga shtrati, duke përmbytur rrugë dhe shtëpi.

Marina Indian ka vendosur shtatë ekipe shpëtimi të pajisura me anije gome dhe rripa shpëtimi në rajonet e prekura, së bashku me zhytës dhe helikopterë për të tërhequr vendasit nga pjesët e prera të shtetit.

Instituti Meteorologjik Indian ka lëshuar një paralajmërim të kuq për disa rajone në vend, duke deklaruar se reshjet e mëdha do të vazhdojnë të bien për ditët e ardhshme.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo