E diel, 7 Mars, 2021
No menu items!

vaksina

A duhet ta mbaj maskën pasi të kem bërë vaksinën e Covid-19?

Autoritetet shëndetësore duan që njerëzit të mbajnë maska dhe distancimin social, edhe pasi të marrin vaksinën anti-Covid. Kjo mund të duket kundër-intuitive. Tek e fundit, a nuk është i mbrojtur nga koronavirusi ai që është vaksinuar kundër tij? Përgjigja është...

Vaksina e Italisë, nisin testimet

Po zhvillohet në Itali faza e parë e eksperimentit të vaksinës italiane Rottapharm Takis. Mediat italiane raportojnë se doza e parë e kësaj vaksine do t’i injektohet një 21-vjeçari, i cili ka dalë vullnetar në spitalin San Gerardo në...

BE: Vaksinimi nuk duhet të jetë detyrim për të udhëtuar

Me certifikatën e vaksinimit ne duam të kemi një qasje dixhitale europiane për përdorim mjekësor, deklaroi komisioneri europian për Drejtësinë, Didier Reynders.   ”Në muajt e ardhshëm do të shohim nëse do të jetë mundësia e përdorimit të saj për qëllime...

Gjyshja 90-vjeçare eci 16 kilometra në dëborë për t’u vaksinuar

Një amerikane e palëkundur nëntëdhjetë vjeçar sfidoi të ftohtin dhe eci 16 kilometra nëpër dëborë për t’u vaksinuar kundër COVID-19 në Seattle, raportuan mediat lokale. Fran Goldman nuk arriti të merrte dozën e parë të vaksinës dhe kur iu dha...

Njihuni me simptomat që mund t’i keni pasi ta merrni vaksinën anti-Covid

Personat që kanë marrë vaksinën anticovid kanë shfaqur edhe disa efekte anësore. Por, cilat janë gjashtë më të zakonshmet dhe si të menaxhojmë? Efektet anësore më të zakonshme pas vaksinimit përfshijnë: Dhimbje, ënjtje ose skuqje pas vaksinimit; Ethet e lehta; Dridhje; Lodhje; Dhimbje koke; Dhimbje të muskujve...

BE-ja kërkon inspektimin e prodhimit të vaksinës antiCOVID në Belgjikë

Komisioni Evropian ka urdhëruar autoritetet belge të inspektojnë prodhimin e vaksinës antiCOVID të AstraZenecas në një fabrikë në Belgjikë, ku problemet kanë çuar në mungesë të theksuar të furnizimit me të. Agjencia Federale e Belgjikës për Barnat dhe Produktet Shëndetësore...

Shqipëria arrin marrëveshje me Pfizer, vaksinimi anti-Covid nis në janar

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se është arritur një marrëveshje me Pfizer për të nisur vaksinimin në muajin janar. “Në kushtet skajshmërisht të vështira si pasojë e kërkesës globale marramendëse dhe sasisë ende tejet të vogël të prodhimit,...

Prokuroria e Mitrovicës nis mbledhjen e informatave për hyrjen e vaksinave anti-Covid në veri

Prokuroria e Mitrovicës ka nisur mbledhjen e informatave për mënyrën dhe sa doza të vaksinës kanë hyrë në veri dhe përmes cilave rrugë kanë hyrë ato. Kryeprokurori I Prokurorisë Themelore të Mitrovicës, Shyqri Syla përmes telefonit ka konfirmuar për Kohën...
- Advertisement -

Lajmet e fundit

Nëntë viktima dhe 548 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit 9 persona të...
- Advertisement -