E shtunë, 31 Korrik, 2021
No menu items!
spot_img

Gjumi

Mos flini gjumë kur janë të aktivizuar kondicioneri apo ventilatori: Këto janë pasojat që ju presin në mëngjes

Temperaturat janë ngritur në mënyrë drastike dhe marrja me gjërat më normale, pra edhe gjumi, bëhen problematike. Shumica prej nesh do të mendojë se është një ide e mirë të aktivizoni kondicionerin e ajrit ose ta përdorni ventilatorin gjatë gjithë...

Arsyeja pse disa njerëz nuk zgjohen me alarmin e parë

Kur bëhet fjalë për zgjimin në mëngjes, ekzistojnë dy lloje njerëzish – ata që ngrihen në alarmin e parë dhe madje edhe para tij, dhe ata që vazhdojnë rregullisht të flenë pavarësisht zhurmës shurdhuese. Këta të tjerët, edhe nëse e...

Kjo teknikë e gjumit do t’ju ndihmojë të zgjoheni më lehtë

Të gjithë e dimë se sa zhgënjyese është të ndihesh i lodhur pas një nate plot me mundime për të fjetur. Sipas një mjeku, ne thjesht duhet të planifikojmë kohën tonë të gjumit pak më ndryshe që në fund...

Fjetja dhe zgjimi në kohë të ndryshme çdo natë mund të shkaktojë depresion

A shkoni në shtrat në kohë të ndryshme çdo natë dhe zgjoheni në kohë të ndryshme çdo mëngjes? Ndërsa mund të mos e mendoni shumë për këtë, hulumtimi tani tregon se kohët e paqëndrueshme të gjumit, pavarësisht se sa gjumë...

Gjumi i pamjaftueshëm apo gjumi i tepërt e bën zemrën më të vjetër se njeriu? Ja sa duhet të flini

Ju nuk duhet të flini shumë pak, por as nuk është mirë të flini shumë! Kërkimet e fundit sugjerojnë që të rriturit që flenë shumë pak ose e teprojnë me gjumë janë në rrezik më të madh nga sulmi në...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Zjarri në malet e Rugovës është lokalizuar por ende nuk është shuar, Policia apel qytetarëve të jenë të kujdesshëm

Policia e Kosovës, KFOR-i me helikopterë, Forca e Sigurisë së Kosovës dhe njësitë tjera relevante janë në Shtupeq të...
- Advertisement -spot_img