E enjte, 22 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Sulm hakerësh “jashtëzakonisht agresivë” nga Kina, viktimë organizatat amerikane

Duhet lexuar

spot_img

Mijëra organizata amerikane janë prekur dhe Qeveria e SHBA-së u ka bërë thirrje përdoruesve të Exchange që të instalojnë azhurnimet e sigurisë.

Të paktën 30,000 organizata amerikane thuhet se janë prekur nga një sulm hakerësh kinezë “jashtëzakonisht agresivë”.

Eksperti i sigurisë kibernetike, Brian Krebs, shkroi në faqen e tij të premten se sulmuesit kishin shfrytëzuar një defekt sigurie në shërbimin e postës elektronike të ndërmarrjes softuerike Microsoft, vjedhur e-mail dhe kompjutera të infektuar me programe që do të lejonin kontrollin e largët.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jennifer Psaki, foli për një “kërcënim aktual”.

“Kushdo që përdor këta serverë duhet të veprojë tani”, tha Psaki dhe këshilloi të instalonte një azhurnim të disponueshëm të sigurisë sa më shpejt të jetë e mundur. “Kemi frikë se do të ketë një numër të madh të viktimave”, tha ai.

 

Pasi Microsoft publikoi azhurnimin e sigurisë për Exchange të martën, numri i sulmeve “u rrit në mënyrë dramatike”, shkroi Krebs, duke cituar burime anonime.

“Të paktën 30,000 organizata në Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë një numër të konsiderueshëm të bizneseve të vogla, qeveritë rajonale, janë sulmuar në ditët e fundit nga një njësi spiunazhi kibernetik kinez jashtëzakonisht agresiv i përqendruar në vjedhjen e postës elektronike”.

 

Mijëra organizata amerikane të prekura

Grupi i hakerëve i quajtur “Hafnium” nga Microsoft është, sipas kompanisë, një “lojtar shumë i arritur dhe shumë i zhvilluar”.

Të prekurit ishin “institucionet kërkimore për sëmundjet infektive, firmat ligjore, universitetet, kompanitë e mbrojtjes dhe organizatat joqeveritare”.

Grupi është i vendosur në Kinë, por operon kryesisht përmes serverave privatë virtualë me qira në SHBA.

Autoritetet amerikane kanë akuzuar vazhdimisht qeverinë kineze se qëndron pas sulmeve të piraterisë në SHBA. Pekini rregullisht e hedh poshtë këtë.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Kampionati Botëror i Snookerëve 2021 nё Teatrin ‘Crucible’ nё Sheffield, Angli

Kampioni nё fuqi Ronnie O'Sullivan ka vendosur të mbrojë titullin e tij në Kampionatin Botëror t` Snooker, i cili...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img