E hënë, 19 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Stuhia e rërës në Pekin e kthen diellin në të kaltër

Duhet lexuar

spot_img

Kryeqyteti kinez u godit përsëri nga një stuhi rëre. Kjo rezultoi në foto me një diell blu.

Qiell i verdhë, diell blu: për herë të dytë në një kohë të shkurtër, Pekini u zhyt në një atmosferë apokaliptike.

Stuhia e rërës e së dielës ngriti shkallën e ndotjes së ajrit në 500 – maksimum.

Moti i dobët në Pekin paralajmëroi stuhi dhe erëra të forta një ditë më parë.

Banorët duhet të qëndrojnë në shtëpi nëse është e mundur.

Sidoqoftë, disa prej tyre guxuan të dilnin jashtë dhe bënë foto mbresëlënëse të spektaklit të motit.

Dielli u shfaq blu gjatë stuhisë së rërës.

Kjo është për shkak të një efekti të quajtur Rayleigh.

Grimcat e rërës në ajër ndryshojnë mënyrën e shpërndarjes së dritës.

Shpërndarja e Rayleigh është gjithashtu përgjegjëse për faktin se ne shohim qiellin blu në mesditë, të kuqe në mbrëmje. Dukshmëria në qytet u ul në 1.000 metra.

Moti i keq gjithashtu bëri që shumë fluturime në Kinën veriore të anuloheshin. Në Aeroportin Chifeng, 60 për qind e fluturimeve u anuluan të dielën.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Taylor Swift në studio duke punuar për albumin tjetër

Taylor Swift tashmë është duke punuar shumё në albumin e saj të ri të ri-regjistruar. Megastari i muzikës pop...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img