E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Studimi tregon se tharësit e duarve mund të përhapin më shumë mikrobe sesa peshqirёt nga letra

Duhet lexuar

spot_img

Disa studime kanë zbuluar se tharësit e duarve në ajër mund të rikthejnë bakteret në duart tuaja dhe të përhapin mikrobe më shumë sesa peshqirët e letrës. 

Një studim i ri tregon se përdorimi i tharësve të duarve në ajër për të tharë duart mund të përhapë mikrobe më shumë se peshqirët e letrës.

Studimet e mëparshme kanë zbuluar gjithashtu që tharësit e duarve me ajër mund të hedhin bakteret nga ajri i banjës përsëri në duart tuaja.

Ekspertët thonë se larja e duhur e duarve është ende veprimi më i rëndësishëm që mund të bëjmë për të parandaluar transmetimin e COVID-19.

Gjatë pandemisë COVID-19, shumë biznese u janë drejtuar metodave pa prekje për të shkurtuar mundësitë për përhapjen e mikrobeve.

Për shembull, shumë restorante tani ofrojnë një kod QR për të parë menunë e tyre në smartphone tuaj në vend të menyve tradicionale të letrës.

Përveç kësaj, shumë biznese nё tualetet e tyre përdorin tharëse dore nё vend tё peshqirëve tё letrёs.

Sidoqoftë, sipas një studimi të ri të botuar në Infection Control & Hospital Epidemiology, kjo e fundit mund të mos jetë aq efektive sa mund të mendojmë se është.

Tharësit e ajrit me shpejtësi të lartë mund të lënë më shumë ndotje në duart tuaja sesa peshqirët e letrës.

Përveç kësaj, ato mund të përhapin mikrobe në rrobat tuaja, duke çuar në transferimin e më shumë prej tyre në sipërfaqe të tjera.

Sipas Robert Smith, PhD, asistent profesor në departamentin e shkencave biologjike në Kolegjin e Arteve dhe Shkencave të Universitetit Nova Southeastern Halmos, larja e duhur e duarve është pjesa më e rëndësishme e procesit, ndёrsa zgjedhja e dytë më e mirë për larjen e duarve është përdorimi i një pastruesi dore me të paktën 60 përqind alkool.

Ai paralajmëroi, megjithatë, se kjo metodë nuk i shkatërron mikrobet aq efektivisht sa sapuni, uji dhe teknika e duhur e larjes së duarve.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img