E diel, 18 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Sot pritet përmbyllja e rinumërimit të 552 vendvotimeve

Duhet lexuar

spot_img

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) është duke punuar me intensitet më të shpejtë për të përmbyllur aktivitetet në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve (QNR), me qëllim të shpalljes së rezultateve përfundimtare për partitë politike dhe kandidatët për deputetë.

Zedhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi në një prononcim për Telegrafin ka thënë se sot pritet të përmbyllet rinumërimi i 552 vendvotimeve.

Sipas tij, deri më tani janë rinumëruar 434 vendvotime nga 552 sa është numri i përgjithshëm i tyre.

“Kanë mbetur edhe 118 vendvotime që të rinumërohen dhe besojmë se deri në mesnatë do të rinumërohen të gjitha”, ka thënë Elezi.

Ai po ashtu tha se gjatë orëve të pasdites do të njoftoj sërish për procesin i cili po zhvillohet në QNR.

Sa u përket votave me postë, KQZ-ja deri më tani ka shqyrtuar 41 mijë e 236 pako të supozura me fletëvotime.

Prej tyre 48,728 zarfe janë pranuar derisa 18,876 tjera janë refuzuar.

KQZ-ja tashmë ka publikuar rezultatet preliminare të zgjedhjeve, sipas të cilave, Lëvizja Vetëvendosje ka fituar 47.85 për qind të votave, e pasuar nga Partia Demokratike e Kosovës me 17.41 për qind, Lidhja Demokratike e Kosovës me 13.08 për qind dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës 7.43 për qind.
Në zgjedhje kanë marrë pjesë më shumë se 830 mijë persona me të drejtë vote.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit sot kreu fluturimin e parё

TV Klan nga Shqipёria lajmёroi se sot ёshtё inauguruar Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit “Zayed-Flatrat e Veriut” si dhe është...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img