E shtunë, 6 Mars, 2021
No menu items!

Si duket i vetmi Porsche 911 i blinduar në botë?

Duhet lexuar

Kombinimet perfekte/ 6 çiftet më pasionante të zodiakut

Ekzistojnë disa çifte që duan që marrëdhënia e tyre të ecë në shtigje të qeta. Ata duan të qëndrojnë në...

Dega rrëzohet në tokë, ndërsa një grup muzikantësh performonin në park

Ky është momenti kur një grup muzikantësh patën një arratisje me fat kur një degë rreth 13 metra e...

Në Gjakovë 5 persona arrestohen për prostitucion

Njësia për Hetimin e Trafikimit me Qenie Njerëzore në Gjakovë dje ka arrestuar pesë persona të dyshuar për prostitucion. Në...

Muzeu i Porsche strehon një model unik 911 nga gjenerata 996.

I vetmi, kaq i shkurtër dhe i lehtë për të përshkruar Porsche 911 Carrera është e blinduar.

Kah fundi i shekullit të 20-të, automjetet e blinduara ishin një mall i kërkuar, veçanërisht midis personave të famshëm dhe ‘sundimtarëve botërorë’, kështu që Porsche vendosi ta provonte veten edhe në atë fushë.

Prodhuesi nga Stuttgart ka krijuar një koncept unik të modelit të blinduar 911 Carrera.

Porsche nuk zbulon emrin e klientit i cili kërkoi për blerjen e blinduar 911, por ata u siguruan që makina të duket si çdo automjet tjetër nga ajo gjeneratë.

Sidoqoftë, posa të hapni derën, mund të shihni se nuk është një kopje e zakonshme e modelit 911, sepse dritaret janë “të trasha” 2 centimetra në mënyrë që të ndalojnë plumbin dhe të mbrojnë pasagjerët në kabinën.

Në Porsche, në vend të pllakave të çelikut për mbrojtje, në trup u instalua një material i veçantë i përbërë, i cili thith sasi të mëdha të energjisë kinetike. Materiali është aq i rëndë sa çeliku, por është 15 herë më i fortë, sipas një video të postuar nga That Nine Eleven Guy.

E gjithë ajo forcë e blinduar ndikon ndjeshëm në mënyrën se si sillet makina në rrugë, sepse ende peshon tre tonë, të cilat duhet të mundësohen nga një motor standard M96 me gjashtë cilindra dhe 316 kuaj fuqi.

Porsche testoi rezistencën e blinduar dhe ata zbuluan se ajo gjithashtu siguron mbrojtje kundër 0,44 Magnum dhe municionit 9-milimetër në shumicën e vendeve në makinë.

Megjithatë, prodhimi i blinduar 911 Carerra do të ishte shumë i shtrenjtë, dhe nga ana tjetër, kërkesa për një model të tillë Porsche nuk ishte e madhe për ta bërë të vlefshme që kompania të hynte në atë segment të tregut.

Ky ekzemplar unik përfundimisht mbeti në shtëpi, në koleksionin e muzeut Porsche.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kombinimet perfekte/ 6 çiftet më pasionante të zodiakut

Ekzistojnë disa çifte që duan që marrëdhënia e tyre të ecë në shtigje të qeta. Ata duan të qëndrojnë në...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -