E premte, 5 Mars, 2021
No menu items!

Shtëpia 139-vjeçare zhvendoset në lagjen e re në San Francisco

Duhet lexuar

Përshpejtimi i kësaj Audi është e mbinatyrshme

Në intervalin aktual, një nga modelet më të shpejta të Audi punon me energji elektrike. Ai ju lë pa...

Ja çfarë duhet të dini nëse po kaloni një ditë të keqe

Nuk ka lumturi të përhershme, por ka një rrugëtim drejt saj që mund të jetë e bukur nëse ju...

Ky është gabimi më i keq që mund të bëni kur përpiqeni të flini natën

Kur e kemi të pamundur të biem në gjumë, instinkti ynë i parë është që thjesht të qëndrojmë në...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Një shtëpi Viktoriane 139 vjeçare në San Francisco më në fund ka një adresë të re.

Të dielën, Englander House, një ndërtesë historike në zemër të “Qytetit të Artë”, u zhvendos nga 807 Franklin St. në 635 Fulton St.

Videot dhe fotot treguan se shtëpia e bukur e gjelbër lëvizte – me një ritëm të qëndrueshëm prej një milje në orë – në vendin e saj të ri gjashtë blloqe më larg, raporton nbcnews.

Qindra vëzhgues mund të shihen duke admiruar dhe bërë fotografi të kësaj relike gjigande të së kaluarës së San Franciscos.

Phil Joy, një mbikëqyrës veteran i lëvizjeve të shtëpive, pohoi për San Francisco Chronicle se udhëtimi i shtëpisë në çerek milje duhej disa vjet për t’u planifikuar.

“Ne duhej të merrnim 15 agjenci të ndryshme të qytetit për të rënë dakord për këtë”, tha Joy.

Ky i fundit pohoi se lëvizja ishte e ndërlikuar sepse shtëpia ishte 80 metra e gjatë. Ai shtoi se një pjesë e shtegut përfshinte zbritjen.

Tim Brown, një ndërmjetësues i San Franciskos i cili ishte pronari i shtëpisë me gjashtë dhoma gjumi, pagoi rreth 400 mijë dollarë për lëvizjen e shtëpisë.

Një kompleks apartamentesh me 48 njësi, tetë katëshe do të ndërtohet në vendin e vjetër ku rrinte shtëpia, njoftoi gazeta. Ndërkohë, shtëpia Englander do të kombinohet në një ndërtesë me 17 njësi me një morg të vjetër në vendin fqinj në vendin e saj të ri.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përshpejtimi i kësaj Audi është e mbinatyrshme

Në intervalin aktual, një nga modelet më të shpejta të Audi punon me energji elektrike. Ai ju lë pa...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -