E martë, 2 Mars, 2021
No menu items!

Shpërthimi i vullkanit Etna – pamjet spektakolare të aktivitetit më të fundit shpërthyes të tij

Duhet lexuar

Si të ndaheni me partnerin në formën më perfektë

T’i japësh fund një marrëdhënieje është e vështirë, sidomos kur të duhet edhe të përballesh me personin. Që ta...

Jo thjesht fjalë, Hysaj drejt PSG-së

Tashmë duke se koha e tij në Serie A përfundoi. Kontrata e Elseid Hysaj me Napoli do të skadojë...

Uji i ngrohtë dhe banane, kombinimi perfekt për mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës por shumë njerëz shpesh nuk kanë kohë të mjaftueshme për të...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Një shpërthim spektakolar i vullkanit Etna ka bërë që re të mëdha tymi të ngriten mbi të gjithë hapësirën e Etna dhe aeroporti ndërkombëtar i Catania ka pezulluar operacionet e tij.

Një ndalesë e tillë është vendosur nga “njësia e krizës së aeroportit”.

Sipas mediave të huaja, “kolona” e tymit dhe hirit të lëshuar nga krateri arriti lartësinë mbi një kilometër dhe errësira nuk lejonte të garantonte sigurinë e fluturimeve.

Sipas Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë, i cili vëzhgon vullkanin, shpërthimi erdhi nga krateri në jug-lindje, me aktivitet edhe nga krateret e tjerë.

Lëkundjet vullkanike filluan të rriteshin në orët e para të së hënës përpara se një rritje më e konsiderueshme të regjistrohej rreth orës 4 pasdite, raportuan lajmet lokale.

Që atëherë, instituti i vëzhgimit raportoi një ulje graduale të aktivitetit shpërthyes.

Shpërthimet e mëparshme gjatë viteve kanë shkatërruar teleferikë, shtëpi dhe kanë kërcënuar fshatrat përreth, megjithëse shumë njerëz ende zgjedhin të jetojnë pranë vullkanit.

Etna është vullkani më aktiv i Evropës dhe është regjistruar duke shpërthyer shpesh gjatë muajve të fundit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Si të ndaheni me partnerin në formën më perfektë

T’i japësh fund një marrëdhënieje është e vështirë, sidomos kur të duhet edhe të përballesh me personin. Që ta...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -