E enjte, 25 Shkurt, 2021
No menu items!

Shkencëtarët fillojnë studimin e parë nëse mund të përzihen vaksinat kundër COVID-19

Duhet lexuar

Sulmohet fizikisht gazetari Visar Duriqi

Gazetari i Insajderit, Visar Duriqi, është sulmuar fizikisht mbrëmë në mesnatë. Duriqi ka thënë se është sulmuar nga tre persona...

Drejtori sportiv i PSG zbulon të ardhmen e Neymar dhe Mbappe

Drejtori sportiv i Paris Saint-Germain ka biseduar së fundmi më detajisht mbi lojtarët e tij dhe sulmuesin e shumë...

Ja çfarë tërheq më së shumti burrat te gratë

A i pëlqejnë burrat gratë më të plota apo më të holla? A bën ndryshimi ngjyra e flokëve dhe...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.
Mbretëria e Bashkuar ka filluar studimin në lidhje me përzierjen e mundshme të vaksinave kundër COVID-19.

Shkencëtarët britanikë kanë nisur studimin e parë në botë duke ekzaminuar nëse vaksinat e ndryshme të koronavirusit mund të përdoren në mënyrë të sigurt për regjime me dy doza, një qasje që ata thonë se mund të japë një fleksibilitet shtesë dhe madje të rritë mbrojtjen kundër Covid-19 nëse miratohet, raporton Cnn,
Pjesëmarrësve në studimin 13-mujor do t’u jepen vaksinat Oxford / AstraZeneca dhe Pfizer / BioNTech në kombinime të ndryshme dhe në intervale të ndryshme, tha Departamenti i Shëndetësisë dhe Kujdesit Social të MB në një njoftim për shtyp.

“Nëse ne tregojmë se këto vaksina mund të përdoren në të njëjtën skemë, kjo do të rrisë shumë fleksibilitetin e shpërndarjes së vaksinës dhe mund të sigurojë të dhëna se si të rritet gjerësia e mbrojtjes kundër varianteve të reja të virusit”, tha Matthew Snape, shefi hetues dhe profesor i asociuar në pediatri dhe vaksinologji në Universitetin e Oksfordit.

Regjistrimi në studimin e financuar nga qeveria e MB është aktualisht duke u zhvilluar dhe rezultatet paraprake priten gjatë verës, tha njoftimi i lajmeve, transmeton lajmi.net.

Regjimi aktual i dozimit të vaksinave për publikun e gjerë do të mbetet i pandryshuar në MB, tha ajo. Por nëse studimi tregon rezultate premtuese, qeveria mund të konsiderojë rishikimin e regjimit të rekomanduar të vaksinave.

Studimi gjithashtu do të kërkojë të përcaktojë nëse vaksinimi është më efektiv me një hendek katër-javësh ose 12-javësh midis dy dozave. Më shumë se 800 njerëz pritet të marrin pjesë në hulumtim dhe do të fillojnë të marrin të shtënat e tyre deri në mes të shkurtit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sulmohet fizikisht gazetari Visar Duriqi

Gazetari i Insajderit, Visar Duriqi, është sulmuar fizikisht mbrëmë në mesnatë. Duriqi ka thënë se është sulmuar nga tre persona...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -