E premte, 5 Mars, 2021
No menu items!

Shefi i BE-së e vlerëson lartë organizimin e zgjedhjeve në Kosovë

Duhet lexuar

Nuk ka cunami në Zelandën e Re, publikohen pamjet e dallgëve që kishin frikësuar banorët

Agjencia për situata emergjente në Zelandën e Re, ka tërhequr paralajmërimin për një cunami të mundshëm pas një serie...

Diego Forlan: Barcelona gaboi me Suarezin, sikurse Real Madridi me Ronaldon

Ish sulmuesi i Atletico Madridit, Diego Forlan, ka folur për Luis Suarezin, duke thënë se Barcelona nuk është dashur...

Oda e Hotelerisë: Sallat e dasmave të hapen në prill

Oda e Hotelerisë e Kosovës, ka paralajmëruar mosrespektim të masave eventuale  të cilat kufizojnë punën e tyre, duke kërkuar...

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog, ka vizituar qendrën e votimit në shkollën fillore “Dardania”, ku është njoftuar nga afër me procedurat e procesit zgjedhor në një qendër të votimit dhe në vendvotim, me ç’rast e ka quajtur impresionues organizimin e zgjedhjeve në Kosovë.

Ai ka porositur qytetarët e Kosovës që të respektojnë masat kundër COVID-19, teksa ka thënë se është ende herët për të dhënë një konkludim lidhur me pjesëmarrjen e qytetarëve në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që po mbahen sot.

“Edhe pse moti është sfidues ne kemi dal për të monitoruar zgjedhjet. Deri tash është vështirë të japim një konkludim konkret por mund të shoh se njerëzit nëpër qendrat e votimit kanë njohuri për procesin dhe dinë çfarë po bëjnë, janë të vetëdijshëm për rëndësinë. Organizimi i zgjedhjeve është bukur impresonues. Natyrisht kemi parë se ka edhe vështirësi për shkak të pandemisë COVID-19 dhe të gjitha masave që duhet të ndërmerren lidhur me pandeminë. Kam dëshirë t’iu them të gjithë atyre që duan të votojnë që ai ose ajo duhet t’i respektojnë masat kundër pandemisë”, tha ai.

Ai ka paralajmëruar se do të ndjek nga afër procesin e votimit edhe në regjione tjera.

Nga përshtypjet e para që ka marrë në shkollën “Dardania” në Prishtinë, Szunyog u shpreh optimist se kushtet atmosferike nuk do të pengojnë qytetarët që të dalin për të votuar.

“Ne jemi interesuar për pjesëmarrjen e votuesve në këto zgjedhje. Natyrisht këtu në Prishtinë qasja është më e lehtë në vendvotime, por deri më tani kemi parë se kushtet atmosferike nuk kanë pasur efekt negativ në daljen e qytetarëve për të votuar. Por, prapë do të na duhet të presim gjatë ditës për të parë sa do të jetë pjesëmarrja në këto zgjedhje. Gjithashtu planifikojmë që të dalim dhe jashtë Prishtinës, të shikojmë sesi regjionet tjera po votojnë. Kushtet atmosferike janë të vështira por ne do të tentojmë të dalim për të monitoruar edhe regjionet tjera”, shtoi ai.

Në shkollën fillore të mesme të ulët “Dardania” në Prishtinë të drejtë vote kanë 11 mijë e 558 persona.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk ka cunami në Zelandën e Re, publikohen pamjet e dallgëve që kishin frikësuar banorët

Agjencia për situata emergjente në Zelandën e Re, ka tërhequr paralajmërimin për një cunami të mundshëm pas një serie...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -