E diel, 7 Mars, 2021
No menu items!

Sanksionet amerikane i shkaktuan dëm 1 trilion dollarë ekonomisë së Iranit

Duhet lexuar

Arsyet pse ecja ditore duhet të jetë në agjendën e gjithsecilit

Kur ecni, trupi lëviz këmbët në tre plane: vertikale, gjatësore, tërthore. Sa më i shpejtë të jetë ritmi i...

Policia franceze s’po i lejon njerëzit të shëtisin pranë lumit – shkak mosdistanca

Policia franceze i largoj njerëzit që po shëtisnin të shtunën pranë brigjeve të lumit Seine në qendër të Parisit...

Shkurte Gashi zbulon dhuratën speciale që mori nga partneri për ditëlindje

Në tetor të 2020-s mësuam se këngëtarja e njohur, Shkurte Gashi ishte në pritje të fëmijës së saj të...

Sanksionet e njëanshme të vendosura nga Shtetet e Bashkuara shkaktuan dëme në vlerë prej 1 trilion dollarësh në ekonominë e Iranit.

Mohammad Javad Zarif tha të dielën pasi SHBA-të morën masa për të rivendosur marrëveshjen bërthamore të Iranit 2015 me fuqitë botërore përmes heqjes së sanksioneve, Teherani do të dëshirojë të negociojë për dëmet që ka pësuar.

“Kur të takohemi, ne do të mbledhim kompensim”, tha Zarif, raporton aljazeera.

“Nëse ato kompensime do të marrin formën e dëmshpërblimit, ose nëse ato marrin formën e investimeve, ose nëse marrin formën e masave për të parandaluar një përsëritje të asaj që bëri Trump”, tha duke iu referuar ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump.

Ky i fundit në mënyrë të njëanshme braktisi marrëveshjen bërthamore në vitin 2018 dhe vendosi sanksione të ashpra dhe gjithëpërfshirëse që synuan të gjithë sektorët e ekonomisë së Iranit. Sipas Zarif, Trump rivendosi 800 sanksione që ishin vendosur mbi Iranin para marrëveshjes bërthamore dhe vendosi 800 të reja, të gjitha këto duhet të hiqen para se SHBA të kthehen në marrëveshje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Arsyet pse ecja ditore duhet të jetë në agjendën e gjithsecilit

Kur ecni, trupi lëviz këmbët në tre plane: vertikale, gjatësore, tërthore. Sa më i shpejtë të jetë ritmi i...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -