E enjte, 13 Janar, 2022
No menu items!
spot_img

Rritje e lehtë e numrit të të infektuarve të rinj, gjithsej 101.762 raste me Kovid në vend

Duhet lexuar

spot_img

Me statistikat e djeshme për 554 të infektuarin e rinj, viti i koronës në vend është rrumbullakosur me 101,762 të diagnostikuar. Që prej 26 shkurtit të vitit të kaluar, kur u zbulua rasti i parë dhe është fillimi i epidemisë në vendin tonë, janë bërë 516,169 teste për KOVID-19. Janë shëruar 90,895 pacientë dhe 3119 pacientë ndërruan jetë.

Si në rajon, kritike ishte në valën e dytë në vjeshtë, kur përveç numrit të lartë të infektuarve të rinj çdo ditë, kishte ditë me numrin më të lartë të vdekjeve: 40 në 16 nëntor dhe 46 në 9 dhjetor 2020. Pranverën e kaluar, gara botërore ishte për aparate për frymëmarrje, dhe tani sfida kryesore janë vaksinat dhe mënyrat dhe përpjekjet për t’i furnizuar.

Nga tre mekanizmat e paralajmëruara, tani për tani kanë arritur vetëm vaksinat “Fajzer” që na i siguroi Serbia dhe janë dedikuar për kuadrin mjekësor të angazhuar për pacientët me kovid. Imunizimi i tyre filloi dhjetë ditë më parë, dhe dërgesat nga kineze “Sinofarm” dhe vaksinat nga “Fajzer” nga kontrata e lidhur me këtë prodhues po presin për më shumë masë. Deri atëherë, qytetarët mund të raportojnë interesim vetëm për të marrë një vaksinë, në uebfaqen vakcinacija.mk dhe me mjekët amë.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, dje tha se është shtyrë për disa ditë ardhja e 200,000 vaksinave kineze, të paralajmëruara fillimisht për në mes dhe për në fund të këtij muaji. Ai njoftoi se kontrata për prokurimin e vaksinës ruse “Sputnik V” është nënshkruar dhe se bisedimet janë duke u zhvilluar me prodhuesin, dhe për të shpejtuar prokurimin, u punësua ambasadori rus në vend Sergej Baznikin.

Për vaksinat kineze “Sinofarm” dhe për vaksinat “Fajzer” në vijim janë çështjet finale, tha ministry, duke përemendur se duhet të lihet reserve sepse deri më tani është treguar se prodhuesit çdoherë kanë çështje shtesë.

Ndërkohë, shënohet rritje e lehtë e numrit të të infektuarve dhe rritje të RO-faktorit të bartjes në 1.3. Sipas Filipçes, kjo është për shkak të grumbullimeve në vende publike dhe në objektet hotelierike, dhe me motin e mirë, tha ai, shumë qytetarë nuk mbajnë maska mbrojtëse dhe nuk i respektojnë masat për distancën.

Analiza e virusit tek të sapo të diagnostikuarit tregoi se tek 70 për qind është e ashtuquajtura Tendosje britanike.

Shumica janë në Kavadar, Prilep dhe Ohër, ku, sipas statistikave të djeshme, janë rastet më aktive në Shkup (Prilep ka 604, Kavadarci – 559, Ohër – 403).

Ministri në konferencë për shtyp tha se një analizë po bëhet nga rajone dhe kur të përfundojë, do të shihet nëse do të rekomandohen masa shtesë kufizuese, nëse do të ketë për disa qytete dhe rajone dhe diçka që do të vlejë për territorin e tërë shtetit.

“Tani nuk mund të jemi të sigurt nëse kjo do të jetë një trend dhe do të vazhdojë ose është thjesht një minival; që po ndodh këto ditë,” tha Filipçe.

Në spitalet në të gjithë vendin (në repartet infektive dhe në qendrat kovid), 675 pacientë të infektuar ose të dyshuar për koronavirus janë të shtruar në spital, nga të cilët 253 në kryeqytet dhe 422 në qytete të tjera.

Ministria e shëndetësisë tha se ka 370 shtretër të lire spitalorë.

Nga 554 rastet e reja në buletinin e djeshëm shëndetësor, të cilat u konfirmuan nga 3477 teste, 258 janë nga Shkupi. Tetë persona, të moshës 64 deri në 77 vjeç, u regjistruan gjithashtu dje. 210 janë rikuperuar dhe 7748 raste janë aktive në të gjithë vendin, nga të cilat pothuajse gjysma (3421) janë në Shkup.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo