E martë, 19 Janar, 2021
No menu items!

Rregullatori financiar britanik: Përgatituni të humbni të gjitha paratë tuaja në kriptovaluta

Duhet lexuar

Pozoi e zhveshur në mes të dëborës, këngëtarja tregon prapaskenat

Këngëtarja kosovare, Vera Smolica, mori jo pak vëmendje me foton e fundit të hedhur në Instagram, ku pozoi me...

Memli Krasniqi përmend pesë kandidatë që do t’i votonte për deputet nga lista e Vetëvendosjes

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Memli Krasniqi, ka përzgjedhur pesëshen e Vetëvendosjes për deputetë në Kuvendin e Kosovës për nomenklaturën...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të...

Rregullatorët financiarë paralajmërojnë për rrezik të madh dhe mungesë të masave mbrojtëse për investitorët.

Rënia e përkohshme e çmimit të Bitcoin dhe të gjithë tregut të kriptovalutave me 30 për qind në ditët e fundit ka konfirmuar edhe një herë kritikët se tregu i paqëndrueshëm për monedhat digjitale është e vështirë të besohet. Rregullatori i tregut financiar britanik gjithashtu ndërhyri, jo më pak për shkak të rritjeve të mëdha të çmimeve në muajt e fundit dhe paralajmëron investitorët për humbjet totale, transmeton InKosova.

Paralajmërim për produktet e kriptovalutave

Agjencia u kujtoi investitorëve privatë se sa janë kripto-monedhat spekulative dhe të rrezikshme. “Kushdo që investon në kriptovaluta dhe produkte të ngjashme duhet të jetë i përgatitur të humbasë të gjitha paratë e tyre”, tha FCA, shkruan The Guardian.

Në ndryshim nga produktet e tjera financiare, të cilat janë të rregulluara në mënyrë rigoroze, nuk mund të shpresohet për ndihmë zyrtare në rast të premtimeve të paqëndrueshme.

FCA i referohet më pak blerjes direkte të monedhave të tilla si Bitcoin, Ethereum dhe Altcoins të tjera, por më tepër investimeve që bëhen përmes kompanive që specializohen në tregun e kriptovalutave. Shpesh këto nuk regjistrohen në autoritetet tatimore si ofrues të shërbimeve dhe reklamojnë me premtime të ekzagjeruara.

Nëse doni të investoni në Bitcoin, do të ishte më mirë të mos hyni pas një tubimi një ditor ose një javor, por përkundrazi të shikoni nga afër çmimin dhe të merrni pjesë pas një korrigjimi të madh të qmimit.

Ethereum dhe Bitcoin përsëri lartë

Orët dhe ditët e ardhshme do të tregojnë nëse korrigjimi aktual ka mbaruar.

Bitcoin tashmë ka bërë disa nga humbjet dhe aktualisht është rreth 35,000 dollarë.

Kriptovaluta e dytë më e madhe, Ethereum, u përpoq të stabilizohej mbi 1.000 dollarë të martën. /InKosova/

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

- Advertisement -

Lajmet e fundit

Pozoi e zhveshur në mes të dëborës, këngëtarja tregon prapaskenat

Këngëtarja kosovare, Vera Smolica, mori jo pak vëmendje me foton e fundit të hedhur në Instagram, ku pozoi me...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -