E enjte, 21 Tetor, 2021
No menu items!
spot_img

Rekordi nё basketboll qё nuk mund tё thyhet?!

Duhet lexuar

spot_img

Bёhet fjalё pёr ekipin e basketbollit Boston Celtics tё cilёt kanё fituar tetë tituj radhazi në NBA. Tё paktёn deri mё tani ky ёshtё rekordi, ndoshta ndonjёherё mund tё tejkalohet, mbetet tё shihet.

Fjala “dinasti” hidhet shumë në sport. Një ekip sigurisht nuk është një dinasti nëse fiton dy ose tre tituj radhazi. Sidoqoftë, Boston Celtics i vitit 1960 ishte përkufizimi i një dinastie dhe dominoi plotësisht NBA-në.

Me trajnerin legjendar Red Auerbach në krye dhe të ngjashëm me Bill Russell, Bob Cousy dhe K.C. Jones duke dashur të gjithë të gjelbrën e famshme, Celtics fitoi tetë tituj radhazi në NBA midis 1959 dhe 1966.

Ata gjithashtu fituan në 1957, 1968 dhe 1969, në atë kohë Bill Russell doli në pension, duke i dhënë fund një dinastie që kishte zgjatur mbi një dekadë. Për ta krahasuar, më e afërta që ka ardhur çdo skuadër që nga ajo kohë është tre tituj radhazi. Kjo u arrit dy herë nga Chicago Bulls në vitet ’90, dhe një herë nga L.A. Lakers midis 2000-2002.

Me një konkurrencë kaq të barabartë, është e vështirë të shohësh një ekip që të jetë si dominant për kaq shumë kohë.

SourceWiki
spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo