E martë, 9 Mars, 2021
No menu items!

Receta e dielle-s, Qysh me përgatitë ëmbëlsirë me qumësht?

Duhet lexuar

Si t’i largoni lëvozhgat në mënyrë të përsosur nga një vezë

Një përdorues i TikTok zbuloi një hile të vezëve. Bëhet fjalë për pastrimin e një veze të zier. Lëvozhgat janë gjithmonë...

LDK konfirmon: Lutfi Haziri dhe Lumir Abdixhiku kandidatë për kryetar të partisë

Lidhja Demokratike e Kosovës ka konfirmuar se në takimin e kryesisë së kësaj partie sot, Lutfi Haziri dhe Lumir...

Legjenda e futbollit e thotë publikisht se dëshiron të jetë trajner i Barcelonës

Klubi i Barcelonës dje u bë me president të ri. Joan Laporta do ta udhëheq katalunasit në vitet e...

A keni përgatitur ndonjëherë ëmbëlsirë me qumësht? Ose thënë ndryshe, a keni menduar ndonjëherë se përbërësi kryesor i një ëmbëlësire mund të jetë qumshti? Më poshtë ne po ju prezantojmë të një ëmbëlsirë me qumësht. Një recetë që përgatitet lehtë, edhe nëse nuk keni shumë përvojë në kuzhinë. Një ëmbëlsirë që mund ta përgatisni shumë shpejt, edhe kur musafirët ju vijnë pa paralajmërim dhe nuk keni shumë kohë.

Përbërësit për ëmbëlsirë me qumsht

Përgatitja

Së pari tunden dhjetë vezët me sheqer në mikser, derisa të shkrihet sheqeri. Pastaj shtohet qumështi i vakët i cili përzihet mirë me masën e vezëve dhe vendoset në tepsi.Kjo ëmbëlësirë pjeket në furrë të nxehtë në temperaturë 200 gradë derisa të skuqet masa në sipërfaqe. Pastaj largohet nga furra, dhe pritet në katrorë pasi të jetë ftohur. Kjo është një ëmbëlsirë që ju lejon të manovroni pasi të jetë pjekur.

Si mund ta bëni këtë?

Nëse jeni adhurues i çokolladës, ju mund shumë lehtë ta shkrini një çokolladë të kuzhinës dhe t’ja hidhni përmbi. Ose nëse i parapëlqenin frutat e malit, të njëjtën gjë mund ta bëni duke përgatitur një puding nga frutat. Madje ëmbëlësirës për shije mund t’i hidhni sipër arra të grimcuara, apo vetëm rrush të terur. Përshtateni këtë ëmbëlësirë me shijen tuaj dhe nuk do të zhgënjeheni.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Si t’i largoni lëvozhgat në mënyrë të përsosur nga një vezë

Një përdorues i TikTok zbuloi një hile të vezëve. Bëhet fjalë për pastrimin e një veze të zier. Lëvozhgat janë gjithmonë...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -