E diel, 18 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Raporti i ri i BB- së: Ekonomia e Kosovës pritet të rritet 4%, me vendosjen nën kontroll të Covid-19

Duhet lexuar

spot_img

Një raport i ri për ekonominë, publikuar nga Banka Botërore, ka shjelluar në detaje edhe gjendjen ekonomike në Kosovë.

Siç thuhet në këtë raport të Bankës Botërore, pas një tkurrjeje të vlerësuar prej 6.9% në vitin 2020, ekonomia e Kosovës tani pritet të rritet 4% këtë vit.

Kjo pasi COVIDI-19 pritet të vendoset nën kontroll dhe besimi i konsumatorit dhe biznesit rikthehet.

”Aktiviteti ekonomik u tkurr me 6.9 për qind në vitin 2020, i nxitur nga diaspora e zhytur turizëm dhe investime më të ulta.

Qeveria dhe mbështetja e politikës së Bankës Qendrore, masat e shoqëruara me dërgesat më të larta dhe eksportet e mallrave zbuten tkurrjen. Shërimi duhet të fillojë, më 2021 me rritjen e vlerës mbi 4 për qind.

Megjithatë, aktiviteti real ekonomik duhet të rikuperojë humbjet vetëm në 2022.

Adresimi i pengesave strukturore për një kohë të gjatë dhe dhënia përparësi e hapësirës së kufizuar fiskale për njerëz me kthim të lartë, të investimet kapitale janë thelbësore për mbështetjen një rikuperim elastik”.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit sot kreu fluturimin e parё

TV Klan nga Shqipёria sot lajmёroi se ёshtё inauguruar Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit “Zayed-Flatrat e Veriut” si dhe është...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img