E shtunë, 18 Shtator, 2021
No menu items!
spot_img

Pse francezët pothuajse kurrë nuk thonë “Të dua”?

Duhet lexuar

spot_img

Pavarësisht se sa janë të dashuruar me njëri-tjetrin – çiftet në Francë shumë rrallë i përdorin fjalët “Të dua”. Autorja kanadeze, Lily Heise shkruan për BBC Travel rreth zakoneve të veçanta të popullit të Francës – një vend ku dashuria nuk tregohet me fjalë, por vetëm me vepra.

Autori i “Je T’aime, As Me” Lily Heise në libër flet për mënyrën se si ish i dashuri i saj (një francez) e la atë duke i thënë, “Unë nuk të dua më”. Duke shkruar për ndarjen, ajo bëri një pyetje të shkurtër dhe të qartë – Si është e mundur që ai e la atë duke thënë se nuk e donte atë dhe kurrë më parë nuk i kishte thënë, “Të dua”?

“Francezët nuk thonë se të dua sepse nuk kanë fjalë për të shprehur emocionet e thella që ndiejnë ndaj njëri-tjetrit. Ekziston një term” shënjestër “, që do të thotë” si “ose” dashuri “. Por francezët përdorin kjo fjalë për të thënë se u pëlqen një sport, ushqim ose erë e veçantë. Ata kurrë nuk i zgjedhin këto fjalë kur duan t’i shprehin dashuri një partneri, anëtarit të familjes ose mikut”, thotë Heise,

Në vend që të flasin për ndjenjat e tyre, francezët zgjedhin t’i tregojnë ata me vepra. Ata ndajnë dashurinë përmes komplimenteve, dhuratave, ndihmës dhe mbështetjes.

“Kjo nuk ka të bëjë vetëm me marrëdhëniet e dashurisë. Për shembull, prindërit shumë rrallë do t’i thonë fëmijës së tyre se ata e duan atë, por ata do ta rrahin atë çdo ditë dhe do ta quajnë pseudonime të veçanta. Dashuria është e fshehur në urime të veçanta, pseudonime, përqafime dhe puthje. Në këto ka shumë më shumë dashuri në ritualet intime sesa në fjalët “Të dua”. Kjo është arsyeja pse veprat janë shumë më të rëndësishme për francezët sesa fjalët”, shkruan shkrimtarja franceze Marie Houzelle.

Në fund të fundit autorët thonë se në këtë vend, puthjet dhe përqafimet zëvendësojnë fjalët “Të dua” në pothuajse çdo marrëdhënie. Kur nuk mund të puthin të dashurit e tyre, francezët shkruajnë ose shqiptojnë fjalët ‘je t’embrasse’ (të dua) dhe ndonjëherë përfundojnë mesazhet me fjalën bises ’(puthjet).

Megjithëse u është dashur të mbajnë distancën fizike gjatë vitit të kaluar për shkak të pandemisë së koronavirusit, francezët kanë prezantuar përshëndetjet me duart, bërrylat dhe këmbët si një alternativë.

Sidoqoftë, sipas BBC, me normalizimin e situatës epidemiologjike, përshëndetjet normale po kthehen ngadalë – gjithnjë e më shumë francezë po puthen dhe përqafohen përsëri në rrugë dhe janë shumë të lumtur që janë në gjendje të krijojnë kontakte fizike përsëri me njëri-tjetrin. Sepse, në një vend ku “dashuria nuk flitet”, të gjithë mezi presin mundësinë për ta treguar atë.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo