E mërkurë, 21 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Pse duhet të pini ujë të ngrohtë çdo mëngjes?

Duhet lexuar

spot_img

Shumica e njerëzve e fillojnë ditën me një filxhan kafe ose çaj për të ngrohur trupin e tyre pasi janë ngritur nga shtrati. Kur pinë ujë, ata priren ta preferojnë të ftohtë, por kjo nuk është gjithmonë e mirë.

Pirja e ujit të ngrohtë rregullisht, veçanërisht në mëngjes, mund të shërojë trupin duke zvogëluar “mbeturinat” metabolike.

Përmirëson qarkullimin e gjakut

Rezervat e yndyrës trupore eliminohen së bashku me substancat e tjera të akumuluara në sistemin nervor kur pini një gotë ujë të ngrohtë. Kjo nxjerr jashtë toksinat që qarkullojnë në trup dhe më pat rrit qarkullimin ne gjakut. Gjithashtu relakson ndjeshëm muskujt dhe kjo kontribuon edhe më shumë në rrjedhën e mirë të gjakut.

Lehtëson dhimbjen

Uji i ngrohtë mund t’ju ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve menstruale dhe të kokës. Nxehtësia ka një efekt qetësues në muskujt e barkut, e cila nga ana tjetër siguron lehtësim të menjëhershëm nga ngërçet dhe spazmat e muskujve.

Ndihmon në trajtimin e kapsllëkut

Shumica e njerëzve kanë një problem në stomak, i cili manifestohet nga lëvizja e zorrëve pak ose aspak. Ky presion në stomak dhe fryrja e barkut që shoqëron kapsllëkun shkaktohet kryesisht nga mungesa e ujit në trup. Pirja e ujit të ngrohtë në mëngjes me stomak bosh mund t’ju ndihmojë në përmirësimin e lëvizjes së zorrëve dhe në uljen e kapsllëkut duke tretur më mirë ushqimin.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Familja që la gjithçka për të udhëtuar nëpër botë me një furgon: Nuk është punë të punosh një vit të tërë për dhjetë ditë...

Stabiliteti zakonisht mendohet si ajo që është e palëvizshme dhe konkrete, si psh. një shtëpi, një punë rutinë, sende...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img