E diel, 28 Shkurt, 2021
No menu items!

Pse duhet të ndaloni së përdoruri Messenger-in e Facebook-ut?

Duhet lexuar

Marina Vjollca shfaqet tërheqëse në fotosesionin e ri, thekson gjoksin e formësuar

Prezantuesja shqiptare, Marina Vjollca, gjithmonë di si të tërheq vëmendjen e fansave të saj. Përmes tipareve të bukurisë dhe linjave...

Kurti “mes dy zjarresh”, Netanyahu e fton të hapë ambasadën në Jerusalem e Erdogani ta shmangë

Presidenti i Turqisë, Reccep Tayyip Erdogan, i ka kërkuar kandidatit për kryeministër, Albin Kurtit, ta shmangë vendimin për hapjen...

25 mijë euro për një aplikues – Prokuroria me audio dhe video për ryshfetin në rastin “Subvencionet”

Në dosjen e prokurorisë me audio dhe video dëshmohet se fermerët janë detyruar të japin deri në 30 mijë...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Nëse jeni një nga 1.3 miliardë përdoruesit e këtij aplikacioni, paralajmëron media e Amerikës së Veriut, një problem i ri dhe serioz mund t’ju bindë ta braktisni atë.

“Të gjithë e dimë që Facebook jeton nga të dhënat tona, kështu paguajmë për shërbimet e tyre gjoja falas. Por duhet të ketë një kufi. Nëse ne pranojmë kushtet e Facebook Messenger, çfarë do të thotë kjo për ne dhe vlerën që ne i vendosim privatësisë sonë”, pyet Zak Doffman, gazetar i specializuar në sigurinë kibernetike në artikullin e tij për Forbes, ku ai shpjegon pse duhet të ndalojmë së përdoruri këtë aplikacion.

Sipas një përmbledhjeje, për shkak të një serie fatkeq ngjarjesh (marrëdhënie me administrimin e dobët të publikut dhe komunikim shumë i dobët), debakli i WhatsApp që ka bërë që mijëra përdorues të migrojnë në Signal ose Telegram këto ditë.

Ai shpjegon se mbrojtja kryesore e Whastapp kur diskuton mbi politikat e saj të privatësisë është se nuk mund të shohë mesazhe private. Por nëse jeni një përdorues i Messenger, vini re, nuk jeni aq me fat …

Ai pretendon se një ilustrim perfekt i respektit të pakët të Facebook Messenger për privatësinë doli në dritë kur studiuesit e sigurisë kibernetike Tommy Mysk dhe Talal Haj Bakr zbuluan një vit më parë që aplikacioni po shkarkonte bashkëngjitjet private të dërguara midis përdoruesve në serverat e vet, si dhe lidhje me skedarët dhe faqet e internetit të përbashkëta.

Bazuar në analizën e tyre, kriptimi nuk duhet të merret si i mirëqenë: fakti që ne mund të telefonojmë dhe dërgojmë mesazhe nga kudo në botë, të sigurt nga sondat e rrjetit qeveritar dhe aktorët e këqij është një avantazh i madh.

Kjo, thotë ai, i vë përsëri në fokus praktikat e Facebook. Mos harroni se në vitin 2019, Mark Zuckerberg argumentoi se mesazhet private do të bëheshin normalja e re, duke zëvendësuar nevojën shoqërore për të ndarë gjithçka, kudo. Kjo pasoi raportet e hershme të planeve të Facebook për të integruar WhatsApp me Messenger dhe Instagram DM, duke krijuar një gjigant mesazhesh që u shërben gati 3 miliardë përdoruesve.

Në atë kohë, kishte raportime se Messenger do të bëhej një sistem i kriptimit fund-për-fund, i cili ishte një përmirësim i madh. Por dy vjet më vonë, ne nuk kemi parë ndonjë përparim të prekshëm. Sidoqoftë, ajo që kemi parë është fillimi i këtij integrimi, duke filluar me Messenger dhe Instagram, pa ndonjë përmirësim të sigurisë”, thotë ai.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Marina Vjollca shfaqet tërheqëse në fotosesionin e ri, thekson gjoksin e formësuar

Prezantuesja shqiptare, Marina Vjollca, gjithmonë di si të tërheq vëmendjen e fansave të saj. Përmes tipareve të bukurisë dhe linjave...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -