E premte, 23 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Projekt me dronë për të mbrojtur delfinët Maui, në të gjithë botën janë 63

Duhet lexuar

spot_img

Delfini detar më i rrallë në botë gjen mbrojtje tek një ‘mik fluturues’.

Kanë mbetur vetëm rreth 63 delfinë të rritur Maui në tokë. Kjo teknologji e re synon t’i ndihmojë në mbrojtjen e tyre nga disa nga kërcënimet e tyre më të mëdha.

 

 

Sipas CNN, janë ndërmarrë hapa të mëdhenj përpara për të ndihmuar në mbrojtjen e delfinit Māui. Ka qenë një ndalim për vendosjen e rrjetave përgjatë një pjese të bregut perëndimor të Ishullit Verior, dhe kontrolle më të rrepta mbi kërkimet dhe minierat e naftës dhe mineraleve.

Përmes kësaj teknologjie inovative përmes një dialogu të hapur midis shkencëtarëve, industrisë, qeverisë dhe ekspertëve të ruajtjes. Kjo përpjekje e përbashkët synon të përmirësojë perspektivën e ruajtjes për delfinët Maui, para se të jetë tepër vonë.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

U vaksinua kundër COVID-19, Era Istrefi tregon se a ka ndonjë simptomë

Era ka marrë vaksinën e Pfizer. Këngëtarja e njohur Era Istrefi gjatë ditës së djeshme njoftoi se është vaksinuar kundër...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img