E hënë, 8 Mars, 2021
No menu items!

Policia në Venedik përcjellë çdo turist, mbikëqyr gjithçka nga një dhomë kontrolli

Duhet lexuar

McLaren F1 që u prodhua në vetëm 64 kopje shitet për 15 milionë dollarë

Një vepër arti nga një makinë. McLaren F1 u prodhua në vetëm 64 kopje dhe një i tillë shitet aktualisht...

Zvicra ndalon mbulimin e fytyrës, vjen reagimi i myslimanëve

Zvicra votoi ngushtë në një referendum për të ndaluar gratë të veshin burka ose veshjet që mbulojnë fytyrën në...

MC Kresha dhe Lyrical Son lansojnë këngën e re “Criminal Immigrant”

Dyshja e njohur, MC Kresha dhe Lyrical Son, janë ndër më të dashurit për publikun shqiptar. Ata tashmë e kanë...

Ata ju vëzhgojnë, kudo që gjendeni, shkoni e lëvizni. Me saktësi e dinë ku shkoni gjatë pauzës, kur e zvogëloni dhe rritni shpejtësinë kur hyni në qytet, shkruan CNN.

Përcjellin telefonin e juaj, kështu me saktësi mund ta thonë se sa njerëz nga vendi i juaj apo rajoni dhe në çfarë kohe, transmeton Telegrafi.

E të gjitha këto i bëjnë për ta bërë turizmin sa më të mirë dhe atraktiv – mirë se vini në Venedik – në botën post Covid. Viteve të fundit, Venediku po shijon turizmin e bollshëm – falë 30 milionë vizitorëve që çdo vit vizitojnë këtë qytet me 50 mijë banorë.

Para shpërthimit të pandemisë së coronavirusit, turistët shkonin shpesh në numër të madh, duke “ngufatur” rrugët dhe mbushur gondolat.

Por, autoritetet kanë ndërmarrë një sërë masash – nga linjat e veçanta të anijeve për banorë e deri te kufizimi i lëvizjes për t’i ndarë banorët lokalë nga turistët në ditët e punës.

“Takimi i planifikuar për hyrje”, që është dashur të aplikohet gjatë vitit të kaluar, është shtyrë për janar të vitit 2022 për shkak të pandemisë.

Por përveç regjistrimit se sa turistë gjenden në qytet, autoritetet duan të përcjellin edhe kush është në qytet dhe ku po lëvizin ata.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

McLaren F1 që u prodhua në vetëm 64 kopje shitet për 15 milionë dollarë

Një vepër arti nga një makinë. McLaren F1 u prodhua në vetëm 64 kopje dhe një i tillë shitet aktualisht...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -