E shtunë, 6 Mars, 2021
No menu items!

Përmbytje të mëdha në Indonezi, shpërngulen mijëra banorë

Duhet lexuar

Shoqata për të drejtat e fëmijëve në Zvicër kërkon ndalimin e synetisë

Afërsisht 3,000 fëmijë të gjinisë mashkullore bëhen synet në spitalet zvicerane çdo vit. Me siguri ka numër më të...

Dy ushtaret e FSK-së bëjnë shqiponjën: Lavdi jetës dhe veprës së familjes Jashari

Forca e Sigurisë së Kosovës në radhët e saj numëron një numër tejet të lartë të grave. Numri i tyre...

Mësoni disa fakte për heroin kombëtar Hamëz Jasharin, i kishte nëntë fëmijë, shtatë ia vranë serbët

Hamëz Jashari u lind më 1950 në Prekaz të Poshtëm. Është djali i dytë i Shabani Jasharit. Më 30...

ë paktën 1380 njerëz njoftohet të jenë zhvendosur si pasojë e përmbytjeve që përfshinë Xhakartën, kryeqytetin e Indonezisë.

Sabdo Kurnianto, kreu i Agjencisë së Katastrofave në Xhakartë, tha në një deklaratë se reshjet e mëdha të shiut që kanë vazhduar që prej natës së kaluar, shkaktuan përmbytje në Xhakartën Jugore dhe disa pjesë të Xhakartës Lindore.

Kurnianto deklaroi se 1380 janë dëmtuar nga përmbytjet dhe se përpjekjet për ofrimin e ndihmës janë duke vazhduar.

Ndërkohë, Agjencia e Meteorologjisë, Klimatologjisë dhe Gjeofizikës paralajmëroi reshje të mëdha shiu deri nesër në qytetet Xhakarta, Bogor, Bekasi, Tangerang dhe Depok.

Në Indonezi, që gjendet në brezin ekuatorial, përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës janë të shpeshta, veçanërisht për shkak të reshjeve në periudhën tetor-prill.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shoqata për të drejtat e fëmijëve në Zvicër kërkon ndalimin e synetisë

Afërsisht 3,000 fëmijë të gjinisë mashkullore bëhen synet në spitalet zvicerane çdo vit. Me siguri ka numër më të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -