E premte, 5 Mars, 2021
No menu items!

PDK nominon Enver Hoxhajn për kryeministër

Duhet lexuar

Përshpejtimi i kësaj Audi është e mbinatyrshme

Në intervalin aktual, një nga modelet më të shpejta të Audi punon me energji elektrike. Ai ju lë pa...

Ja çfarë duhet të dini nëse po kaloni një ditë të keqe

Nuk ka lumturi të përhershme, por ka një rrugëtim drejt saj që mund të jetë e bukur nëse ju...

Ky është gabimi më i keq që mund të bëni kur përpiqeni të flini natën

Kur e kemi të pamundur të biem në gjumë, instinkti ynë i parë është që thjesht të qëndrojmë në...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Partia Demokratike e Kosovës ka nominuar ushtruesin e detyrës të kryetarit të saj, Enver Hoxhajn, kandidat për kryeministër të vendit.

“Sot jam i lumtur që të shpalos kandidatin tonë për kryeministër, Enver Hoxhajn. Ai ka punuar gjatë dhe afër me dy burrështetas që sot s’janë këtu, Hashim Thaçin e Kadri Veselin”, tha Uran Ismaili në një konferencë për media pas mbledhjes së Kryesisë së PDK-së.

Ky nominim, sipas Ismajlit, është një lajm i mirë pas një viti me keqqeverisje të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

“PDK ka mirëpritur mundësinë që të shkojë në zgjedhje pas vendimit te Gjykatës Kushtetuese. Që nga zgjedhjet e kaluara, për një vit, kemi pasë maltretim dhe keqqeverisje nga partitë që kanë qeverisur. Nga dy qeveritë kemi parë dështime të njëpasnjëshme në luftën me pandeminë, në ekonomi dhe përballjen me Serbinë. Viti 2020 ishte i rëndë për ekonominë tonë, mijëra punëtorë mbeten pa punë. Ishte i rëndë edhe për shëndetësisë tonë… Qeveritë Hoti e Kurti, çdo dështim ia faturuan pandemisë. Pandemia është pasqyra më reale e paaftësisë së qeverisë Hoti e Kurti. Por vjen një lajm i mirë, pas asaj që pamë për një vit, prandaj sot jam i lumtur që te shpalos kandidatin e PDK-së për kryeministër – është Enver Hoxhajn. Ai ka punuar gjatë dhe afër me dy burrështetas që sot s’janë këtu, Hashim Thaçi e Kadri Veseli”, u shpreh Ismajli në një konferencë për media.

Vendimi i PDK-së vjen pas rrëzimit të Qeverisë Hoti nga Gjykata Kushtetuese, e cila votimin e saj e gjeti të paligjshëm.

Kushtetuesja urdhëroi mbajtjen e zgjedhjeve të reja në një afat prej 40 ditësh.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përshpejtimi i kësaj Audi është e mbinatyrshme

Në intervalin aktual, një nga modelet më të shpejta të Audi punon me energji elektrike. Ai ju lë pa...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -