E shtunë, 6 Mars, 2021
No menu items!

Parler fshihet nga interneti, pasi Amazon ‘shkëputi’ mbështetjen

Duhet lexuar

Në Gjakovë 5 persona arrestohen për prostitucion

Njësia për Hetimin e Trafikimit me Qenie Njerëzore në Gjakovë dje ka arrestuar pesë persona të dyshuar për prostitucion. Në...

Mafinë çokollate me bademe dhe portokall

hija e freskët e çokollatës, ideale për tryezë festive… Përbërësit: – 200 g çokollatë, – 100 g bademe, – 50 g...

Rikthehen reshjet e shiut dhe të borës në Kosovë

Pasi ditët e para të muajit mars u shoqëruan me mot kryesisht të ngrohtë, i ftohti me reshje shiu...

Aplikacioni i medieve sociale Parler është fshirë nga interneti pas trazirave në Washington DC.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Amazon, i cili kishte siguruar mjetet në internet për të ekzekutuar aplikacionin, informoi Parler se do të ‘shkurtonte’ mbështetjen nga mesnata të dielën.

Menjëherë pasi mbërriti ai afat, faqja dhe aplikacioni i saj dolën jashtë përdorimit.

BBC shkruan se aplikacioni është i popullarizuar në mesin e mbështetësve të presidentit amerikan, Donald Trump, megjithëse ky i fundit nuk është përdorues.

Amazon ndërmori veprimin pasi gjeti disa postime në këtë shërbim, për të cilat thuhet se inkurajonin dhunën.

Përveç kësaj, Google dhe Apple tashmë kishin fshirë Parlerin nga dyqanet e tyre të aplikacioneve, në fund të javës së kaluar.

Të dyja palët thanë se Parler nuk kishte arritur të përmbushte kërkesat e tyre për moderimin e përmbajtjes.

Sidoqoftë, platforma ka qenë e arritshme përmes internetit – megjithëse vizitorët ishin ankuar se nuk ishin në gjendje të krijonin llogari të reja gjatë fundjavës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Në Gjakovë 5 persona arrestohen për prostitucion

Njësia për Hetimin e Trafikimit me Qenie Njerëzore në Gjakovë dje ka arrestuar pesë persona të dyshuar për prostitucion. Në...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -