E martë, 20 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Pajisja automatike që parandalon aksidentet në rrugë

Duhet lexuar

spot_img

Aksidentet në trafik më së shpeshti ndodhin nga pakujdesia e shoferëve por edhe e këmbësorëve, për këtë autoritetet përkatëse vazhdimisht u bëjnë thirrje qytetarëve të jenë më të kujdesshëm kur kalojnë rrugën.

Pavarësisht se në zonat e banuara ekzistojnë kufizime strikte të shpejtësisë, shumë nuk i përfillin ato dhe pikërisht për këtë ndodhin edhe aksidente, që në shumë raste përfundojnë me fatalitet.

E për ta shmangur një gjë të tillë, ekspertë të shumë të komunikacionit kanë gjetur metoda të ndryshme për të zvogëluar e ndoshta edhe eliminuar aksidentet. Por, ka edhe prej atyre që së fundmi po investojnë shumë që një gjë e tillë të arrihet.

Një pajisje e veçante është prezantuar së fundmi, që shfaqet si pengesë në rrugë nëse ngasësi i veturës nuk është duke lëvizur sipas shpejtësisë së rekomanduar – e nëse është i kujdesshëm ai thjesht kalon rrugën pa e vërejtur fare pengesën – që nuk shfaqet fare.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Meda tregon ‘bakshishin’ më të madh që ka marrë deri më tani në një mbrëmje muzikore

Artisti i njohur i skenës shqiptare, Meda, këtë kohë ka qenë më pasiv në muzikë e po ashtu më...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img